Wie heeft het mooiste erf: Erftrofee 2013 Door: Sylvia Tuinder, medewerker SLZ Het is een traditie: eens in de drie jaar wordt de Erftrofee uitgereikt aan 3 erven en is sinds 1997 een initiatief van SLZ, de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO) en de Boerderijenstichting Zeeland (BSZ). Waardering voor velen! Met de Erftrofee willen we zichtbaar maken dat boeren en eigenaren waardering verdie nen als ze van hun erf iets bijzonders maken. Een streekeigen erf vraagt onderhoud en tijd voor beheer. Stichting Landschapsbeheer Zeeland werkt samen met velen aan de zorg voor het landschap. Ook met boeren en erfeigenaren om hun erf op een streekeigen manier in te richten. De deskundige jury bestond dit jaar uit de vrijwilligers: Frans Rothuizen, Henk Remijn, Lilianne van der Ha en Jaap van Wijck. Bij de 19 inschrijvingen is er gekeken naar cultuurhistorie en biodiversiteit op het erf. Elementen die voor de biodiversiteit hoog scoren zijn o.a. een drinkpoel, een hoog- stamfruitboomgaard, nestgelegenheid voor vogels, uilenkasten, schuilgelegenheid voor kleine zoogdieren bijvoorbeeld een houtril, ''de Zeeuwse Haag'' en muurplanten in een welput of regenbak. Ook zijn cultuurhis torische kenmerken zoals een streekeigen ijzeren hek, een waterput, dampaal of een authentieke boerentuin extra gewaardeerd. Op 18 september 2013 was het zover: De drie voorzitters Peter de Koeijer (ZLTO), Johanna Boogerd (BSZ) en Lous Coppoolse (SLZ) benadrukten het belang van de samen werking rond het landschap in Zeeland. Ze deden allen een dringend beroep op overhe den om waar mogelijk ook deze organisaties te ondersteunen bij hun werk in het belang van de Zeeuwse identiteit en het behoud van cultuurhistorie. Ze benadrukten drei gende problemen door teruglopende financiering en roem den de inzet van eige naren om een mooi erf te creëren. De erftrofee is nodig als zichtbare waardering voor de keuzes die boeren en eigenaren maken.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 18