Onderhoud Poel hoop maken is ook goed. In er een wezel, bunzing of her- Foto: Nanning Jan Honingh Door: Nanning Jan Honingh, medewerker SLZ Als het waterschap is langs geweest met de klepel- of korfmaaier, hark het maaisel dan op hoopjes. Je zult zien dat muizen er al snel bezit van nemen. Ze eten de groene delen en de zaden op en maken er een nestje in. Vaak zie je na enige tijd allerlei verbindings gangen tussen de hoopjes verschijnen. Je kunt er natuurlijk ook zelf gemaaid hooi of ruigte voor gebruiken! Maak de hoopjes niet al te klein; in een wat grotere hoop (1 m. hoog) kruipt wel eens een egel om zijn winterslaap te houden. Een hele grc dat geval ka melijn gebruik van maken. Hij maakt er een nest voor de winterslaap en legt ook wel muizenvoorraadje aan. Door: Arjan de Hulster, medewerker SLZ Op mijn erf heb ik twee poelen: een klei "wilde" poel en een grote poel. Het water de kleine poel is wat brak en omdat hij vrij dicht bij een sloot ligt, staat er riet in. Ik doe hier weinig onderhoud en zie dit een beetje als rust en broedgebied, o.a. voor de kleine karekiet. De grote poel is zoet. Je vind hier veel water leven met zoetwaterplanten, veel kikkers en salamanders en soms wat stekelbaarsjes. Het onderhoud van deze poel doe ik zo veel mogelijk met de hand omdat ik het leven niet veel wil verstoren. Dit bestaat uit de vol- werkzaamheden: Het maaien van een deel van de oevers met een bosmaaier. Het afmaaien van een deel van de waterplan ten met een z.g. kantmes, hiervoor moet ik met een waadpak door de hele poel. De drijvende planten op de kant halen en een paar dagen laten liggen. De planten afvoeren naar de composthoop. is een hele klus! De werkzaamheden plan ik in de 1e helft van oktober. Voor de rest laat ik de poel met rust, het enige wat ik wel doe is 8 de oevers regelmatig controleren op "woeker planten" zoals riet en lisdodde, deze worden dan direct verwijderd. 24

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 26