Jaar van de patrijs Door: Alex Wieland, medewerker SLZ Door Vogelbescherming en Sovon wordt jaarlijks een vogelsoort gekozen waar dat jaar extra onderzoek naar uitgevoerd wordt. In 2013 is dit de Patrijs. Ook in Zeeland geven we in samenwer king met de collega's in Brabant dit jaar extra aandacht aan de Patrijs. Het is een kenmerkende soort voor deze provincies die bij ons in vergelijking met van de rest van Nederland nog relatief veel voorkomt. Net als elders zijn de aantallen de laatste decennia enorm afgenomen (circa 95%). Tijd om actie te ondernemen, want het is bijna te laat. In iedere regio zijn er Patrijzentelcafe's georganiseerd. Hier zijn telgebieden ver deeld en zijn instructies verstrekt hoe de Patrijzen te inventariseren. Aanvullend zijn mensen via verschillende media en de deelnemende werkgroepen opgeroepen om "losse" waarnemingen door te geven. Tot en met 17 november zijn er 1594 waarnemin gen doorgeven. Zeeland staat hiermee op de tweede plaats (achter Brabant met 2039 waarnemingen). Omgerekend naar opper vlakte (dichtheid dus) staan we ruim eerste. De meeste waarnemingen zijn verricht in het voorjaar. De Patrijzen baltsen dan en de vegetatie is nog laag. Hierdoor zijn ze mak kelijker te vinden (zie grafiek 1). Het onderzoek loopt nog door tot en met aankomende winter. De resultaten lijken dan wel mooi, maar er is geen reden tot jui chen. De dichtheden zijn bedroevend laag. Gemiddeld komen we uit op nog geen paar per 100 ha agrarisch gebied. Op de versprei- dingskaarten is dan ook te zien dat in sommi ge delen van onze provincie deze soort niet meer voorkomt. Ook raken er deelpopulaties geïsoleerd wat natuur lijk een slechte zaak is voor de het behoud van deze soort op langer termijn. In de tussentijd zijn er verspreid over de provincie klein schalige initiatieven ontstaan om het bio toop van de Patrijs te Grafiek 1 Aantal waarnemingen per maand in Zeeland 350 300 250 200 150 100 50 0 februari april juli augustus september oktober maart januari mei juni 26

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 28