Feloranje maatregelen tegen hoofdletsel Door: Jacob Bouwman, medewerker SLZ Er wordt in het winterseizoen veel land- schapsonderhoud uitgevoerd in bossen en aan honderden knotwilgen. Het werk wordt gedaan door verschillende groepen vrijwilligers: weekendgroepen, bewoners- groepen, schoolklassen of groepen die doordeweeks onder leiding van Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) bezig zijn. Bij de laatste twee is SLZ medeverant woordelijk voor het veilig uitvoeren van het karwei. Zelfstandige vrijwilligersgroepen -waartoe onder andere de weekendgroepen behoren- zijn zelf verantwoordelijk voor hun veiligheid. Landschapsbeheer voelt zich echter wel moreel verplicht om ook hen met raad en daad bij te staan. Achtergronden Door de jaren heen zijn er bij SLZ, maar ook bij andere organisaties in het groen, meldin gen geweest van (bijna-)ongevallen door vallend hout. Dit is voor de Arbodienst reden geweest om extra aandacht te besteden aan het dragen van veiligheidshelmen. SLZ gaat mee in het advies en daarom is een extra voorraad feloranje bosbouwhelmen aange schaft. Door schoolklassen werd al sinds 2010 gebruik gemaakt van helmen. Dankzij het project Groen en Doen is financiering voor de nieuwe partij gevonden. Groen en Doen is een landelijk project dat als doel heeft vrijwilligerswerk te bevorderen en eventuele drempels weg te nemen. De introductie van valbeveiligingssets ten behoeve van het wer ken op hoogte (hoogstamfruit, uilenkasten) is op dezelfde wijze tot stand gekomen. Voorschrift Om hoofdletsel te voorkomen is het dragen van helmen in situaties met vallende voorwer pen (hout) voorgeschreven. Dit geldt voor alle aanwezigen op de werkplek. SLZ hanteert het voorschrift in ieder geval bij boswerkzaamhe- den, zoals dunningen, vellingen, omlieren van bomen enz. Voor het knotten van zwaar hout wordt in een later stadium in overleg met de ploegleiders een aanpak opgesteld. Het staat ieder natuurlijk vrij om zelf al te kiezen voor een helm bij het knotten. Uitgifte helmen en onderhoud Weekendgroepen kunnen via hun ploeg leider veiligheidshelmen in permanente bruikleen krijgen. Hieraan zijn geen kosten verbonden. Vrijwilligers en medewerkers die onder directe aansturing van SLZ met vallend hout te maken krijgen, dragen een persoonlijke helm. Na het verwerken van een flinke klap dient de helm altijd vervangen te worden. Onderhoudsadvies: de oranje schaal niet met stift of stickers bewerken. De helm donker bewaren, omdat ook licht het kunststof veroudert.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 10