IMS ter Muiden en Sluis roepende mannetjes gehoord. Rond Sluis liggen er in het wallenge bied mooie solitaire poelen die ook als voort- plantingswater zouden kunnen dienen voor boomkikkers. Er zijn dus nog wel kansen om in de gebieden waar een relatief kleinschalig agrarisch landschap aanwezig is maatregelen te nemen om de natuurwaarden te verhogen. In Aardenburg lijkt het erop dat de boomkik kers de bij ons bekende leefgebieden weer gaan bevolken. Zo is er vorig jaar op de Kruisdijkschans sinds 17 jaar weer één boomkikker gehoord. Nu de Kruisdijkschans eigendom is van Het Zeeuwse Landschap kunnen we erop vertrouwen dat naast de kamsalamander, die er nooit is weg geweest, ook weer ruimte is om er opnieuw een boomkikkerbolwerk van te maken! Kleinschalig landschap Om het kleinschalig landschap te behouden blijven inspanningen nodig want de schaal vergroting in de agrarische sector blijft zich doorzetten. Ook de explosieve uitbreiding in de veehouderij en regelingen van over heidswege maakt dat permanent weilanden worden omgezet in maïsland en vervolgens weer in tijdelijk grasland om zo de produc tiviteit per hectare te kunnen vergroten om aan de voedselbehoefte van de uitbreidende veestapel te kunnen blijven voldoen. Het gevolg hiervan is dat de organisch gevormde overgang tussen het agrarisch gebruik en de gerealiseerde EHS gebieden veranderen in harde contouren tussen landbouw en natuur. Excursie Jaarlijks vindt er een boomkikkerexcursie plaats in samenwerking met diverse organi saties. Dit jaar zal de excursie plaats vinden in de omgeving Retranchement op vrijdag 16 mei. Wilt u hieraan deelnemen? Meld u dan aan via info@slz.landschapsbeheer.nl Meer informatie vindt u op onze website. A

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 15