«Mi De aanleg van een drinkput is niet alleen goed voor amfibieën, ook de zwaluw profiteert hiervan! Foto: SLZ acceptatie en daarmee het toekomstper spectief van de agrarische sector. Door te kiezen voor streekeigen soorten bomen en struiken zijn deze minder snel vatbaar voor ziektes. Ze zijn immers aangepast aan de lokale omstandigheden. Ook komen op deze soorten de meeste dieren voor. Door verschillende soorten te kiezen kan er een brede bloeiboog ontstaan wat goed is voor het ontwikkelen van een goede populatie van insecten. Deze insecten kunnen de landbouwer weer helpen met de bestuiving van gewassen en het bestrijden van plaag- insecten. Fauna Het aanleggen van waterpartijen levert een belangrijke bijdrage voor amfibieën, water planten en libellen. Op de oevers kunnen zwaluwen modder vinden voor de bouw van het nest. Voor de landbouwers kunnen deze wateren fungeren als (verplichte) waterber ging en als drinkplaats voor het vee. Ook voor erfvogels, steenuilen, kerkuilen, zwa luwen, torenvalken, bijen(hotels), egels en vleermuizen zijn er diverse voorzieningen mogelijk. Voor veel van deze dieren is op moderne landbouwbedrijven met nieuwe schuren en loodsen weinig ruimte. Er zijn speciale panelen ontwikkeld die bij een nieuw te bouwen schuur of loods makkelijk in het ontwerp opgenomen kunnen worden. In of achter deze panelen zijn mogelijkhe den om faunavoorzieningen te plaatsen. Zo kan een modern landbouwbedrijf toch een belangrijke bijdrage leveren aan het behoud van de typische boerenlandvogels en is het een parel in het landschap. Voor dit project is een financiële bijdrage beschikbaar gesteld door de provincie Zeeland. Vanuit de ZLTO is Wico Dieleman in dit project werkzaam, vanuit Stichting Landschapsbeheer Zeeland zijn dit Alex Wieland en Arjan de Hulster.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 19