Winterverblijven voor vleermuizen Oost- en Midden Zeeuws-Vlaanderen ingericht Door: Alex Wieland, medewerker SLZ Vleermuizen gebruiken gedurende het jaar diverse objecten als dagverblijf of winterverblijf. Dit is mede afhankelijk van het seizoen en de weersomstandigheden. De eisen die aan een winterverblijf gesteld worden zijn per soort verschillend. Sommige soorten overwinteren bijna uitsluitend in boomholtes, terwijl andere soorten bijna altijd in spouwmuren van gebouwen verblijven. Een aantal soorten in Zeeland gebruikt bunkers, ijskelders, duikers of elementen die hier op lijken als winterverblijf. Inventarisatie Door verbeterende inventarisatiemetho den komen we meer te weten over de levenswijze van de vleermuizen. Er zijn ook steeds meer ervaringen hoe we winterverblijven geschikt kunnen maken. In Oost- en Midden Zeeuws-Vlaanderen zijn dankzij een subsidie in het kader van het soortenbeleid van de provincie Zeeland zeven winterverblijven aangelegd of geschikter gemaakt. Eerst is een verkenning gemaakt van alle (potentiële) winterverblij ven. In een deel van deze verblijven is een luisterbox geplaatst om te bepalen of er vleermuizen binnenvliegen. Deze luister boxen nemen continu vleermuisgeluiden op en middels een sonogram kan bepaald worden om welke soorten het gaat. Soorten die waargenomen zijn in de verblijven zijn: Baardvleermuis, Gewone grootoorvleermuis en Watervleermuis. Rustige hangplek In de winterperiode zijn de vleermuizen erg kwetsbaar want ze zijn dan in winterrust. Ze hangen aan het plafond of ze zijn weggekro- Op sommige plekken is ter bescherming van het verblijf extra traliehek aangebracht Foto: Alex Wieland 18

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 20