pen in een spleet en kunnen niet snel reage ren. Indien ze wakker worden kost dit veel energie wat ten koste gaat van de overle vingskansen. Rust in het winterverblijf is dan ook erg belangrijk. Het aanbrengen van een toegangsdeur of een hek kan voorkomen dat mensen de vleermuizen verstoren gedurende de winterslaap. Het klimaat (temperatuur en luchtvochtigheid) in het verblijf moet stabiel zijn en er moeten voldoende hangplekken zijn. Iedere soort heeft een eigen voorkeur. Microklimaat In diverse verblijven zijn tussenmuurtjes gemetseld. Ook zijn er aan het plafond drem pels (hout of steen) aangebracht. Warme luchtlagen stijgen op en blijven tussen deze drempels hangen. De tussenmuurtjes en drempels zorgen voor veel microklimaat in het verblijf. Het aanbrengen van een laag van 1 meter grond aan de buitenzijde van het verblijf zorgt voor een stabieler klimaat. Dit is bij één verblijf aangebracht. In alle verblij- Groepje overwinterende watervleermuizen, telt u even mee? Foto: Lucien Calle ven zijn wegkruipstenen en vleermuiskasten (steen en hout) aangebracht. Er zijn veel ver schillende types (groot - klein, wijder-smaller en ruwer en gladder). Door deze verspreid in het verblijf aan te brengen hebben de vleer muizen veel keuze en kunnen er meerdere exemplaren gebruik van maken. Ook de omgeving is belangrijk. De vleer muizen moeten het winterverblijf kunnen vinden. Dit lukt sneller als er geleidende ele menten als bosranden of waterlopen richting het verblijf gaan. Vleermuizen volgen deze elementen ter oriëntatie. Indien de vleermui zen ook in de zomer in de omgeving kun nen leven ontstaat er een jaarrond geschikt biotoop. In een omgeving waar relatief veel jonge bomen zijn, zijn ook in de omgeving van het winterverblijf vleermuiskasten opgehangen. Hier kunnen de vleermuizen overdag verblij ven gedurende de zomerperiode. De Boom In LENTE 2014 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 19

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 21