Levend erfgoed Door: Theo Aernoudts, medewerker SLZ Bij erfgoed gaat de gedachte als eerste naar we hier ook toe rekenen. Als wij ons willen gebouwen, maar iemand die er wat langer beperken tot specifiek Zeeuwse rassen dan is over na denkt komt al snel op de gedachte dat het aantal zeer klein. Je komt dan uit bij het er ook andere bouwwerken zijn zoals bruggen, Zeeuws trekpaard en het Zeeuws melkschaap. sluisjes en coupures. Bij levend erfgoed moet Het enige runderras dat nog een beetje in de je voorstellingsvermogen toch al iets verder buurt van een typisch Zeeuws ras komt is de gaan. Hier kun je o.a. denken aan groenele- Witrik. Op landelijk niveau zijn er nog heel veel menten zoals parken, dijken met hun beplan- diersoorten en rassen te vermelden als erfgoed ting, bomen, grenslinden, oude landbouwge- en als zeldzaam ras, van geiten tot hoenders wassen en tuinplanten. Huisdieren kunnen van runderen tot aan konijnen toe. Zeeuws trekpaard Zeeuws trekpaard Het Zeeuws werkpaard is eigenlijk voortgeko men uit het Belgisch werkpaard of trekpaard. Tijdens de eerste wereldoorlog van 1914-1918 zijn er veel paarden de grens met Nederland over 'gelopen' vanuit België. Vervolgens zijn Nederlandse paardenfokkers met dit Belgisch paardenras verder gaan kruisen en fokken met de gebruikelijke Nederlandse trekpaarden. Een aantal Zeeuwse paardenfokkers waren hier zeer succesvol mee en zo is het Zeeuws trekpaard ontstaan. Oorspronkelijk waren trekpaarden in gebruik als krachtbron in de landbouw. Echter sinds de jaren '50 van de vorige eeuw is het trekpaard steeds meer verdwenen uit het beeld als werkkracht en vervangen door tractoren en gemotoriseerde machines. De ontwikkelingen op het gebied van motorisatie, mechanisatie en later ook de automatisering zijn zo snel gegaan dat voor de meeste bedrijven de paardentractie niet meer van betekenis is. Dit betekent niet dat door de komst van machines de liefde voor het paard is verdwenen. Men wilde de trouwe viervoeters niet missen en ging zoeken naar mogelijkheden om ze toch te kunnen blijven gebruiken. Die mogelijkheden bleken er te zijn. Trekpaarden worden nog voor de fokkerij of showdoeleinden gebruikt. Enkele (biologi sche) boeren in Zeeland zoals Leo de Visser uit Ritthem en Rene Dingemanse uit Biggekerke, doen met trekpaarden nog diverse werkzaam heden, zoals ploegen, wieden en oogsten. Voor alle vormen van tractie is het dier bij uitstek geschikt, heeft geen speciale leiding nodig en is daarbij een voorbeeld van dienstbaarheid. Onder alle omstandigheden kan een beroep worden gedaan op zijn grote trekkracht, het langdurig uithoudingsvermogen, de betrouw baarheid en het opgewekte karakter. In Zeeland is de Stichting Het Werkend Trekpaard nog actief met het organiseren van activiteiten waarmee het Zeeuwsch trekpaard levend wordt gehouden en onder de aandacht 24

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 26