- - -ToT bij het bredere publiekwordt gebracht. Ook bij activiteiten als ringrijden op Walcheren en stroarijden op de kop van Schouwen wordt het Zeeuws trekpaard nog gebruikt naast de rijpaarden en andere paardenrassen. Het Zeeuws Melkschaap Dit ras is voortgekomen door kruisingen van andere rassen en door veredeling. Zoals de naam al aangeeft is de melkproductie een belangrijke kwaliteit van dit ras. Het is een makkelijk ras dat geen hoogwaardige eisen stelt aan voeding en vandaar ook geschikt is om in een schaapskudde schorren, dijken en bermen te begrazen. Het is ook een ras waarvan de ooien moeiteloos lammeren. Gemiddeld worden er 2 lammetjes per worp geboren. Een schaapskudde die van oudsher in stand is gebleven hebben we in Zeeland niet. De aan wezige schaapskuddes in onze provincie zijn vanaf de jaren '70 weer in het leven geroepen door natuurorganisaties. In Zeeland is er nog een enkele schaapskudde trouw gebleven aan het Zeeuwse ras. De andere kuddes zijn via het Drentse heideschaap meer op schapenrassen of kruisingen over gegaan die ook voor de vleesproductie interessant zijn. Voor de berei ding van schapenkaas is het melkschaap nog altijd favoriet. In Zeeland zijn er nog enkele bedrijven actief die het Zeeuws melkschaap houden en de melk verwerken tot schapenkaas die aan huis of op markten verkocht wordt. Witrik Dit runderras moeten we wel delen met de pro vincie Friesland waar het ookveel voorkwam. Tot de jaren '70 kwam dit ras vrij algemeen voor als een rund dat zowel voor de melkproductie als de vleesproductie geschikt was. In de jaren '70 is men zich meer gaan toeleggen op rassen die specifiek voor de melkproductie geschikt waren of juist rassen die meer voldeden aan de wensen om een goed stuk vlees op tafel te krij gen en dus rassen voor de vleesproductie. Andere rassen als Blaarkoppen en Lakenvelders zie je soms ook nog wel. Zij behoren tot de zeld zame huisdierrassen in Nederland en krijgen ook de aandacht via verschillende verenigingen. In onze multiculturele samenleving zijn we inmiddels vertrouwd met de vele dierenrassen die onze weilanden nog begrazen maar die hun oorsprong hebben van over de Nederlandse grens! Uit cultuurhistorisch oogpunt is het interessant en lovenswaardig dat verschillende organisaties en particulieren zich willen inzetten voor het behoud van deze Zeeuwse rassen en dat deze aanwezig blijven in onze genenbank. Toch ver moed ik dat er mensen zijn die meer weten over soorten huisdieren die in Zeeland veel voor kwamen op boerderijen zoals konijnen, kippen, honden, varkens en geiten enz. Graag horen wij dit van u. U kunt dit mailen naar info@slz.landschapsbeheer.nl De Boom In LENTE 2014 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 25

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 27