Herstel leefgebieden en natuurbeleving agrarisch cultuurlandschap in Terneuzen Door: Alex Wieland, medewerker SLZ De beoogde soortgroepen en maatregelen zijn onderverdeeld in: Oude Zeeuwse (graan)gewassen en fruit- rassen Vogels van erven en andere bebouwing Vogels van agrarisch gebied Biodiversiteit op begraafplaatsen en kerk- terreinen Oude Zeeuwse (graan)gewassen en fruitrassen Tot voor kort waren collecties van oude gra nen alleen nog beschikbaar in de genenbank in Wageningen. Hier worden enkele hon derden zaadjes van ieder (beschikbaar) ras geconserveerd. Door deze zaden te vermeer deren en weer te gebruiken in de streek waar ze oorspronkelijk groeiden wordt dit agrarisch erfgoed beleefbaar. Verspreid over de gemeente Terneuzen zijn nog restanten van oude boomgaarden te vinden. In deze boomgaarden bevinden zich oude rassen die niet meer in de handel verkrijgbaar zijn. Steeds meer van deze boom gaarden verdwijnen doordat ze zich in de aftakelingsfase bevinden. Indien deze bomen verdwenen zijn dan is dit agrarisch erfgoed voorgoed verdwenen uit onze streek. Vogels van erven en andere bebouwing Erven, woningen, schuren en bebouwing wor den steeds efficiënter aangelegd en ingericht. Hierdoor is er minder gelegenheid voor vogels om te broeden en te foerageren. De gemeente Terneuzen voert al enige jaren een project uit voor vogels in stad en dorp. Door nieuwbouw en renovatie is er steeds minder ruimte voor nestgelegenheden voor deze vogels. Het gaat hierbij om vogelsoorten die specifiek op men- Soorten van het agrarisch cultuurland schap en bebouwing staan sterk onder druk. Onder invloed van schaalvergroting, het verdwijnen van landschapselementen en oude gebouwen zijn de leefgebieden minder geschikt geraakt. Een belangrijke reden hiervoor is dat het landschap inten siever gebruikt wordt. Dit is niet alleen van invloed op de biodiversiteit, maar ook de beleving van de omgeving van de mens wordt hier nadelig door beïnvloed. Door het treffen van kleinschalige maatre gelen wordt de biotoop opnieuw geschikt en kunnen deze soorten zich handhaven. In de gemeente Terneuzen spelen vele economische (industriële) ontwikkelin gen in de Kanaalzone. In het kader van het Plattelandsontwikkeling Programma (POP) en het landschapsuitvoeringsplan (LUP) van de gemeente Terneuzen en de provincie Zeeland worden maatregelen uitgevoerd om het landschap en de leef baarheid te herstellen en te versterken. De uit te voeren maatregelen liggen in de gemeente Terneuzen. 26

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 28