M Collectieboomgaard Schapenbout selijke bebouwing zijn aangewezen. In het buitengebied kan aanplanten en aanleggen van kleinschalige landschapsele menten bijdragen aan realisatie van goede leefgebieden. Maatregelen die uitgevoerd kunnen worden zijn o.a.: aanplant hoog- stamfruit, aanleg/herstelbeheer drinkput, aanplant knotbomen, hagen etc. Voor ieder aan te leggen/herstellen biotoop wordt een plan gemaakt. Totdat deze elementen kunnen fungeren als broedbiotoop worden nestkasten opgehangen die kunnen funge ren als tijdelijk broedbiotoop. Vogels van agrarisch gebied Vogels van het agrarisch gebied staan sterk onder druk. Vanwege het steeds efficiënter uitvoeren van de landbouwkundige bedrijfs voering is de overleving van deze vogels steeds lager. Scholeksters broeden op akkers in agrarisch gebied. De populatie is de laat ste decennia met 75% afgenomen omdat er te weinig jongen groot komen. Intussen broedt een steeds groter deel van de popu latie op platte daken in industriegebieden (buitengebied). In het buitengebied van de gemeente Terneuzen komt de Patrijs nog in relatief hoge dichtheden voor. Graanvelden vormen een steeds belangrijkere broedlocatie voor kiekendieven. Helaas verdwijnen er regelma tig nesten met jongen in de combine tijdens de oogstwerkzaamheden. In het kader van dit project richten we ons op roofvogels en uilen, scholeksters en patrijzen. Voor de genoemde soorten kunnen maatregelen uit gevoerd worden. Biodiversiteit op begraafplaatsen en kerk- terreinen Begraafplaatsen en kerkterreinen (inclusief kerk) vormen vanwege de rust en de land schappelijke omstandigheden een uniek biotoop. Doordat de beheerders onbekend zijn met deze objecten, zijn de hier aanwe zige natuurwaarden niet altijd veilig. Met het uitvoeren van kleine maatregelen en het ver strekken van voorlichting kan deze biotoop duurzaam behouden worden. Kerkzolders worden onderzocht op aanwezig heid van en geschiktheid voor vleermuizen. Op de kerkzolder en in de directe omgeving kunnen kleinschalige maatregelen uitgevoerd worden om de biotoop voor de vleermuizen te herstellen en verbeteren. Denk bijvoor beeld aan het ophangen van nestvoorzienin gen, aanleg van schuilplaatsen en inventarisa tie van de huidige waarden. Heeft u een erf of terrein waar mogelijkheden zijn voor erfvogels of vogels in het agra risch gebied? Of wilt u meehelpen met het beschermen van nesten en het uitvoeren van onderzoek naar de patrijs, scholekster, roofvo gels en uilen? Neem dan contact op met SLZ: info@slz.landschapsbeheer.nl In april starten er cursussen met betrekking tot onderzoek en het beschermen van deze vogels. Houd onze website in de gaten! www.landschapsbeheerzeeland.nl/agenda De Boom In LENTE 2014 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 27

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 29