SLZ heeft handenogen en oren nodig' Door: Sandra Dobbelaar, medewerker SLZ Bijzondere stenen Op diverse plaatsen in Zeeland staan histo rische grenspalen en -stenen: Oostenrijkse grenspalen, Tiendpalen, ambachts- of Arenbergpalen. Hoewel deze geen rechts kracht meer hebben, zijn het wel historisch waardevolle elementen. Ze markeerden ooit het grondgebied dat in eigendom was van een rijk, ambacht of gemeente. Door deze elementen te behouden, blijft het verhaal dat zij vertellen over de indeling van het landschap van vroeger bewaard. Samen met vrijwilligers en eigenaren wil SLZ deze grensmarkeringen graag in stand houden. Er is gestart om alle nog aanwe zige stenen en palen in kaart te brengen. Daarbij is gebruik gemaakt van bestaande inventarisaties. Vrijwilligers spoorden ze op in het veld, beschreven en fotografeer den ze en verwerkten alles in een data base. Hier en daar zijn al palen hersteld of teruggeplaatst, maar er is nog veel te doen. Grensstenen en -palen staan vaak op ongelukkige plaatsen. Dat maakt hen erg kwetsbaar. Ze worden beschadigd tijdens maaiwerkzaamheden, ondergeploegd of opgeruimd. We willen iedereen, en met name de (grond)eigenaren, dan ook vragen mee te werken aan het in stand houden van deze waardevolle historische grensmarke- ringen. Dat kan op verschillende manieren. Hekwerk wordt opgeknapt door vrijwilligers in Zuiddorpe Foto: Robert Jan Goossens Er kan hulp worden geboden bij het opsporen, herstellen en het regelmatig controleren ervan en het optekenen van de achterliggende ver halen. Veel handen, ogen en oren zijn nodig om deze elementen te bewaren. Excursie Hulst Vanuit die gedachte willen we op donderdag 17 april samen met de Oudheidkundige Kring Hulst een begin maken in de gemeente Hulst met een excursie. De bedoeling is te komen tot een gebied dekkend netwerk van mensen die zich voor deze palen inzet. Als de formule werkt, kunnen we het ook in andere delen van Zeeland toepassen. De excursie zal ons langs een aantal interessante palen voeren met aandacht voor de geschiedenis, voor het onderhoud en behoud. Op 8 mei gaan we aan de slag met ieder die wil helpen. Klussen die Herstelwerk Dijkpaal. Foto: Jaqueline van de Graaf

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 6