Jaarbericht 2013: UITVOERING Start project "Streekeigen ervenabonnement" Door: Rudie Geus, medewerker SLZ Afgelopen 20 jaar zijn er in Zeeland ongeveer 1000 streekeigen erven opgeknapt. Op deze erven zijn veel streekeigen landschapsele menten aangelegd of hersteld, tevens zijn er op diverse erven kleine cultuurhistorische elementen hersteld. Het onderhoud van al deze elementen wordt vaak goed opgepakt, soms laat het onderhoud echter wel wat te wensen over. Diverse eigenaren willen graag regelmatig advies en of hulp bij het onder houd van al deze landschapselementen. 'iende boombanden Begin 2013 zijn we gestart met het project "streekeigen ervenabonnement" Via dit pro ject willen we komende jaren abonnementen afsluiten met erfeigenaren in Zeeland voor advies en onderhoud van de landschapsele menten op het erf. Het eerste jaar ontvangen de eigenaren een uitgebreid onderhoudsad vies, de jaren er na is jaarlijks tijd beschikbaar voor kort advies over het beheer. De kosten van het abonnement bedragen 50,- per jaar. Voor de werkzaamheden ontvangen de eige naren een aparte offerte. Begin 2013 is er een folder gemaakt om klan ten te werven om deel te nemen aan het pro ject en een artikel geschreven in ons tijdschrift "de boom in" editie lente 2013. In de loop van 2013 zijn er brieven verstuurd naar erfeigena ren, vaak betrof het oude deelnemers uit de projecten 'herstel streekeigen erven' van vorige jaren. In totaal zijn er in 2013 ruim 100 eigena ren aangeschreven. In totaal hebben zich in 2013 ruim 36 mensen aangemeld. Enkele aanmeldingen bleken gro ter te zijn dan alleen het streekeigen erf. Naast het erf zijn dan in het abonnement ook andere percelen met landschapselementen meegeno men, 1 aanmelding had ook meerdere erven. In 2013 zijn er 30 abonnementen afgesloten, totaal betreft het 31 erven, 4 buitenplaatsen en 1 verborgen buiten. Naast de erven is in de werkplannen het onderhoud van landschaps elementen opgenomen op 22 andere percelen en 6 kleine bosjes. Bij diverse klanten was er een combinatie met het hoogstamabonne- ment of het project Kleine bosjes. Er zijn vele leuke voorbeelden te noemen van ervenabonnementen. We lichten er eentje uit: het ervenabonnement van hoeve 'La Salette' van het Leger des Heils in Vogelwaarde. Naast het ervenabonnement zijn hier in 2013 via andere projecten nog meer werkzaamheden uitgevoerd. Op hoeve La Salette waren onge veer 10 jaar geleden door SLZ diverse inrich- 10

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 12