Jaarbericht 2013: CULTUURHISTORIE EN BIODIVERSITEIT Begraafplaatsen en biodiversiteit Begraafplaatsen moeten gekoesterd worden. Samen met kerken zijn het vaak markante plaatsen in het landschap. Deze terreinen zijn sterk verbonden met de geschiedenis van het omliggende landschap en zijn daarom belangrijke dragers van het cultureel erf- goed. Vaak bevatten ze veel historisch groen. De samenhang tussen gebouwde monumen ten en de aanwezige begroeiingen is van groot belang. Omdat het er overwegend rustig is, gedijen flora en fauna er goed. Door: Sandra Dobbelaar, medewerker SLZ Kijkje in het verleden Wie gaat er op vakantie niet eens even een kijkje nemen bij een kerk of kerkhof? Je stapt even uit de dagelijkse drukte, neemt de stilte in je op. Monumentale bomen geven de loca tie karakter en zijn soms al net zo oud als de graven. Lopend lees je de namen en jaartallen op de stenen. Families, beroepen, plotseling overleden, oud of nog maar heel jong: auto matisch worden beelden gevormd en kom je iets te weten over de leefgemeenschap er omheen. Begraafplaatsen kunnen heel verschillend zijn. Klein en eenvoudig met wat staande grafste nen, hagen en bomen. Of groot en complex, parkachtig of vooral van steen. Denk aan de pompeuze grafmonumenten met veel versie ringen en symboliek op de indrukwekkende begraafplaatsen Campo Santo in Gent of Pèr-Lachaise in Parijs. Heel anders zijn begraaf plaatsen in Engeland. Tussen het lange gras, onder eeuwen oude bomen staan her en der eenvoudige grafstenen. Toch hoeven we niet naar het buitenland om dit soort taferelen te zien. Zeeland kent een grote diversiteit aan begraafplaatsen. Dat onze provincie vroeger uit eilanden bestond is hier goed aan te zien. Natuurlijk hangt een en ander samen met de geloofsuiting en tradities van het begraven, maar ook regionale gebruiken spelen een grote rol. Oude begraafplaatsen in Zeeuws- Vlaanderen, zien er heel anders uit dan bij voorbeeld op Schouwen-Duiveland. Vergelijk de oude begraafplaatsen in Sas van Gent en Zonnemaire maar eens. Beheer Wat alle begraafplaatsen in Zeeland gemeen hebben is, dat ze beheer nodig hebben. Sterhyacint, Begraafplaats Axel Alle foto's: Luciën Calle 12

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 14