Eigenaren hebben steeds vaker te maken met problemen rond de financiering van het onderhoud of een terugloop aan vrijwilligers die het werk organiseren of uitvoeren. Vooral wanneer begraafplaat sen en kerkhoven niet of nauwelijks meer in gebruik zijn neemt het onderhoud aan de grafstenen, de paden, maar ook aan het historische groen af. Gevolg hiervan is verloedering en daardoor ook minder betrokkenheid van de omgeving, of zelfs ruiming. SLZ heeft de handschoen opge pakt. Met het afnemen van het aantal vrij willigers is SLZ steeds actiever geworden in het ondersteunen en faciliteren van vrijwilligersgroepen. Natuurwaarden Tegelijkertijd groeide de interesse in de natuurwaarden en de wens ook deze te behouden. Er werd (ook in 2014) een groot aantal inventarisatiegegevens verzameld. Al snel werd duidelijk dat de meeste begraafplaatsen rijk zijn aan flora en fauna, al zijn er onderling wel grote verschillen afhankelijk van het beheer. Ze worden hieronder per type benoemd. Adviezen voor inrichting en beheer van begraafplaatsen kunnen natuurwaarden vergroten. Monumentale bomen Oude bomen horen op begraafplaatsen. Daardoor hebben deze soms een wat parkach tig karakter. Aan deze bomen zijn veel natuur waarden gebonden. Zoals holtebewonende soorten als spechten en vleermuizen. Voor de grootoor vleermuizen die regelmatig op kerk- zolders huizen, vormen de oudere bomen een prima jachtbiotoop. Planten Om de kerkhoven extra sierwaarde te geven zijn er vaak ook wel stinsenplanten aan geplant. Inheemse of uitheemse en mooi gekleurde bolplanten die vroeg in het voorjaar bloeien. Dikwijls staan er sneeuwklokjes en narcissen, minder vaak soorten als sterhyacint en winterakoniet. Ook onder de inheemse planten worden er wel eens uitzonderlijke soorten gevonden. Zo is op de Algemene begraafplaats Aardenburg een flinke populatie van het zeldzame muizenoortje aanwezig.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 15