Door: Bram Janse, vrijwilliger weidevogelbescherming bij SLZ iEOr was eens een klein kevertje die met zijn grote familie op een akker woonde. Ze hadden daar een mooi leven en genoeg te eten, samen met veel andere insecten. Het kevertje en zijn familie aten van dev blaadjes van de kamille die daar in over vloed aanwezig was. Er werden wel kever tjes opgegeten door de vogels die ook op deze akker woonden. Maar hun aantal was zo groot, dat daar niets van te merken was. Op een dag kwam er een man in een net pak bij de boer van de akker op bezoek. Die zei dat de boer zonder te wieden met een gifspuit al die ongewenste plantjes kon weghalen. De boer dacht: "dat kost mij veel minder werk" en liet de man met zijn spuit komen. Maar wat de boer niet wist was dat het spuiten voor de kevertjes een ramp werd. Heel veel gingen er dood door het vergif dat tegen de kamille bedoeld was. De kevertjes die nog over waren, leden honger omdat er geen kamilleblaad jes meer te eten waren. Ze konden nog wel wat vinden in de slootkanten en bij de ingang van de akker. Maar ook daar werd gespoten, om te voor komen dat zaden uit de slootkant naar de akker zouden overwaaien. Heel veel akkerkruiden zoals kamille en de insecten die ervan leefden stierven uit. Ook de kuikens van de akkervogels gingen dood en hun ouders trokken weg. Alleen ons kever tje en zijn familie konden in een klein verlo ren hoekje van de akker overleven, al hadden ze het niet breed. Gelukkig voor de kevertjes waren er mensen die zagen dat er geen kevers, vlinders, bijen en bloemen overbleven en dat de vogels waren weggetrokken. Ze gingen geld geven om de randen van de akker in te zaaien met kamille en nog veel andere planten. Daardoor kon de keverfamilie weer uit hun hoekje komen en langs de akker van de kamille eten. Ook de vogels kwamen weer terug om te nestelen en tussen de bloemen te scharrelen. Ons kevertje trouwde met een ander kevertje van een andere akker, ze kregen heel veel kin dertjes en leefden nog lang en gelukkig. Dit sprookje van Bram is helaas een harde werkelijkheid. Gelukkig dat SLZ en ZLTO met boeren samenwerken aan het inzaaien van akkerranden voor akker- en weidevogels. Laten we hopen dat alle boeren in Zeeland daaraan mee gaan doen! De Boom In ZOMER 2014 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 19

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 21