Pt* Het Jacobkruiskruid is aan de ene kant een prachtige inheemse plant met een hoge natuurwaarde, aan de andere kant is de plant een serieus probleem voor met name paardenhouders. Op plaatsen waar gehooid wordt of paarden grazen is bestrijden daar bskruiskruid-Jacobea vulgaris Foto: Sandra Dobbelaar Met maaien zullen de planten vanuit de wor telstok extra sterk ontwikkelen en worden nieuwe bloeistengels gevormd. Chemische bestrijding van Jacobskruiskruid is ook gevaarlijk omdat de doodgespoten planten (als hooi) voor dieren juist gevaarlijk zijn. Het Jacobskruiskruid is met recht een goed voorbeeld van schone struke of vuulte. Het grootste gevaar schuilt in hooi en kuil- voer. Paarden herkennen Jacobskruiskruid in gedroogde vorm niet als giftig waardoor ongemerkt de dieren dan de giftige alkaloï den via het hooi binnenkrijgen. Bij paarden- houders staat de plant dan ook wel bekend als sluipmoordenaar, langzaam wordt de lever van de paarden aangetast. Op inter net zijn diverse websites te vinden over dit onderwerp. Verspreiding of bestrijding om belangrijk. Op andere plaatsen zijn de planten wel welkom. Het Jacobskruiskruid bestrijden door de plant gebiedsgewijs uit te roeien is onwenselijk en ook onmogelijk. Het voorkomen en bestrijden van de plant in weilanden en hooilanden zonder botanische functie ligt echter voor de hand. De bestrijding van de plant is niet eenvoudig. Als Jacobskruiskruid zich heeft gevestigd is het erg lastig om de plant weg te krijgen. Door voor een dichte graszode te zorgen zal de vestigingskans van de plant verkleind worden omdat ze hier minder gemakkelijk kunnen kiemen. Weinig planten in een weiland kunnen nog handmatig worden verwijderd door het uitgraven van de planten. Het voorkomen dat de plant zich in een weide vestigt is mak kelijker dan het bestrijden ervan. Directe bestrijding als een plant zich aandient in een paardenwei of hooiweiland voor paarden/ koeien verdient dan aanbeveling. De Boom In ZOMER 2014 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 21

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 23