A Hollestelle op Anna Jacobapolder. Foto: Gerard Smallegange Bij de genoemde Kromme Kreke lag vroe ger een oude hoeve die ook "Kromme Kreke" heette. Landschap en hoeve corres pondeerden, weerspiegelden elkaar. Voor een deel van onze Zeeuwse hoeves was (en is dat nog steeds) zo. Voor een ander en groter deel van onze boerderijenschat, geldt, dat hun naamgeving een andere bron of oorsprong heeft. Maar da's een heel ander verhaal; daarover heb ik 6 jaar gele den al eens een boek geschreven. Landschap en hoeves die naar elkaar verwijzen. Het mooiste voorbeeld is de stelle - de ver hoogde plek in het onbedijkte middeleeuwse schorren- en krekenlandschap van het vroegere Zeeland. Die stelles, overal in Zeeland te vinden, ook nog in de hedendaagse polders, waren later ideale vestigingsplaatsen voor boerderijen. Juist door hun hoge ligging. Bij dijkdoorbraken bleef het daar het langste droog. En een kelder onder een boerenhuis dat op een stelle stond, bleef vrijwel altijd droog. De stelles - ooit overblijf- en vluchtplaats voor de schapen en de scheper op de schorren - wer den naamgever van de hoeves die nu op of in de buurt van die oude hoogtes gesitueerd zijn. Langs de A58 bij de afslag Rilland, ligt bij de hoeve van de fam. Blok een mooie hoge stelle als landschapskunst in het verder vlakke landschap. Bij Anna Jacobapolder ligt tegenover hoeve "De Stelberg" een magnifieke hoge stelle aan de buitenkant van de dijk. Dat is zelfs een hollestelle; dat wil zeggen: een stelle met een zoetwaterput in het midden, bestemd om vee en mensen te drenken en te laven. De naam "Stelle" is zo exclusief Zeeuws, omdat hij eerst diende als aanduiding voor een hoge of ver hoogde plaats op de schorren, daarna diende als naam voor hoeves, en tenslotte ook als persoons naam: van der Stel(le), Hollestelle. Een bekende stelle in Zeeuws Vlaanderen is de stelle tussen Axel en Hulst bij de Lange Weg. Daar woonde Willem de Putter op de Stellehoeve (tegenwoor dig Nooitgedacht). Ten westen van Terneuzen, ter hoogte van de Dow fabriek, lag de Grote Stelle, de meest omvangrijke stelle van Zeeland. De zee is nu tientallen meters diep... De Boom In Herfst 2014 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 11

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 13