De Bushoeve te DriewegenFoto: Gerard Small "Panta Rhei", "Alles wisselt" is Zeeland; ook een boerderijnaam trouwens. Andere min of meer bekende namen die het landschap weerspiegelen zijn: Bushoeve bij Driewegen, Zuid-Beveland. "Bus" is een lage plek in het landschap waar bus groeit; lage nutsbosjes. Zo ook "Rietbos" in de Rammersdijkpolder in Oost-Zeeuws Vlaanderen. "Pekelinge", laag, ziltig weidegebied met een hoeve in midden Walcheren; Warde, Waarde of Weerde; lage landen en gelijknamige boerderijen in resp. Tholen, Oost Zuid-Beveland en Oost-Zeeuws Vlaanderen. De naam "Berghoeve" (bv. Cadzand of Ossendrecht) verwijst of naar een vliedberg, of naar de eerste heuvel bij de Aanwas, de aange slibde lagen kleigrond aan de oever van de Brabantse Wal. Die aanwas was ooit Zeeuws grondgebied. Een mooi voorbeeld is ook de Kaneelpolderhoeve bij Kwadendamme in Zuid-Beveland. Alle fraaie verhalen ten spijt is Kaneel niet anders dan de verbastering van het woord kanaal. Het afwateringskanaal liep vroeger dwars door de polder om het overtollige water van de achterliggende polders te lozen op de zeearm Het Zwake. Dat kanaal is nog goed te zien als een lage streep grond in de nieuw verkavelde polder, vlakbij de hoeve met de eens raadselachtige benaming "Kaneelpolderhoeve". Een mooi laatste voorbeeld van de invloed van het landschap op boerderij benamingen is hoeve "De Helle" bij Renesse. Ondanks alle schijnbare verwijzingen naar het rijk van de duivel is Helle, of Haelle, in oud Zeeuws de aanduiding voor een lage plek, meestal achter de duinen. Je treft hellegaten aan van Flakkee tot Kloosterzande. De grote heren hoeve achter de duinen van Renesse stond in de Haelle, en werd dus de Hel(le) genoemd. Mede vanwege het onplezierige karakter van z'n bewoners in de 19e eeuw. Het onver mijdelijke gebeurde: de boer van het hoefje aan de andere kant van de weg noemde zijn bedoeninkje: "Het Hemeltje". Toen aan het eind van de 19 eeuw de eigenaar van De Helle in Renesse ging rentenieren aan een chique kade in Middelburg, heette een huis iets verderop "De Hemel". D'r restte hem dus naar zijn mening maar één benaming voor z'n eigen nieuwe huis: "De Hel". Literatuur: Land- en Zeezicht, Boerderijnamen in Zeeland. Gerard Smallegange, uitg. Koperen Tuin Goes, 2008. De Boom In Herfst 2014 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 13

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 15