naar Ter Lucht, wordt door de bewoners'het Napoleonpad' genoemd. In de tijd van Napoleon zou die onverharde weg 'Heirweg van Napoleon' genoemd zijn, waar boomstammen voor verhar ding zouden zijn gebruikt. Jaagpad Als je dit 19de-eeuwse Jaagpad langs het kanaal door Walcheren, richting Middelburg volgt kom je uit bij de 16de-eeuwse haven van de stad (schuin tegenover het stadskantoor). Dit haven kanaal liep richting Nieuw- en Sint Joosland, waar het in open water (Westerschelde) uit kwam. Van 1535 tot 1817 konden zeeschepen op deze manier de stad bereiken. Het einde van die oude haven aan de Dam was vervolgens van 1876 tot kort voor 1940 in gebruik als droogdok. Aan de overzijde, aan de Maisbaai, was het huis van de opper-equipagemeester van de VOC werf, die daar gevestigd was in de bloeitijd van Middelburg als haven- en handelsstad. De pakhuizen aan de Kinderdijk en de vele imposante grachtenpanden aan de kaaien en de Dam getuigen daar nog van. De impo sante barokke Oostkerk (uit 1667) dateert eveneens uit deze periode. Hogepad Het Hogepad is een wandelroute in lijn van ca. 7 km die voert van Wemeldinge naar Kloetinge. Deze wandeling is een benade ring van een eeuwenoud pad dat ooit als waterkerende dijk is aangelegd. Na een zware overstroming in 1134 legde men een beschermende dijk aan op een bestaande kreekrug. Die liep globaal van Wemeldinge via de noordkant van Kapelle naar Kloetinge. Daar sloot de dijk aan op een verdedigings- dijk naar Goes, 's-Heer Hendrikskinderen en 's-Heer Arendskerke. Hier en daar bestaan nog stukken van die oude dijk: door de stad Goes en ten westen ervan is het oude tracé nog vrij goed te volgen. Tussen Wemeldinge en Kloetinge is er door ruilverkaveling, dorps uitbreiding en wegenaanleg veel verdwenen, maar ook hier zijn er toch wel degelijk sporen van te zien. De uitgezette wandelroute pro beert zo dicht mogelijk bij de oorspronke lijke loop van de dijk te blijven. De Maisbaai (links op de foto). Foto: Zeeuwse Bibliotheek 16

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 18