heien smaak verre. Bewaart goed bij -f- 1" C- De kleine groene vruch ten smaken. Biecht en aja waarde loos Vatbaarheid voor schurft is middel matig groot, speciaal voor late schurft; soms kanker en, bloedluls. Geschikt voor hoogs tam en atrutt. op goede grond en warme stand- Dekker. Herkomstonbeken- Dekke? uit Zaam- slag (Zeeuws Vlaan deren), welke mis schien uit België af komstig is. Blneii In de beginjaren van het project kregen we in september keiharde groene appels op tafel waarmee we niet verder kwamen dan vaststellen dat ze waarschijnlijk van een boom kwamen waarvan de doorgegroeide onderstam deze vruchten vormde. We had den geen informatie die deze vruchten op kenmerken beschreef en dan zijn het zoals de heer Bosschaerts ze noemde vruchten ''sans papier''. Die zijn vergelijkbaar met mensen zonder registratie en paspoort en dan besta je niet in formele zin. Een kennis maakte me attent op de Krantenbank-Zeeland en daarin zoekend vond ik de veilingberichten van Terneuzen uit de jaren '50 met Dekkers Roem als zijnde daar geveild. In die krantenbank vond ik ook een interview met de heer Dekker waarin hij zijn soort beschreef en vertelde dat hij ent-mate riaal had verspreid via de Fruitteeltvakschool in Philippine. Dat bracht me in contact met een oud-medewerker van de fruitteelt-voor lichting die aangaf dat er geen archief van die opleiding bij hem bekend was. Ook het Fruitteeltmuseum had geen documentatie. Inmiddels was er door een ander lid van de groep, Walter Berentsen contact gelegd met de familie Dekker. Daaruit volgde een gesprek met een dochter van de heer Dekker, die me de appels vanuit haar herin nering beschreef en me met haar schoonzus in contact bracht die nog een oude veiling- kist met opschrift bezat. Een volgende stap was contact zoeken met de Landbouw Hogeschool in Wageningen wat per omgaande raskenmerken van Roem van Dekker opleverde wat duidelijk maakte dat het ras in de rassenlijst opgenomen was geweest en dat de regionale naam juist andersom is dan de formele, wat het zoeken lastig maar ook leuker had gemaakt. Met die kennis konden we aan de slag om de soort te gaan vermeerderen wat inmiddels bij Eddy Dobbelaar tot resultaat heeft geleid. Tijdens een gesprek met een biljart collega bij de Zaamslagse seniorenclub vertelde hij me de enter te zijn van die tot nu toe enige gevonden oude Dekkers Roem. Hij had de onderstammen. In de jaren '50, ge-spleet- ent wat de aparte vorm van de boom ver klaart met een korte onderstam waarop 3 taken met die spleet enten. Dekkers Roem is een appelsoort die in die tijd van waarde was door zijn goede bewaarbaar- heid zonder daar extra moeite voor te hoeven doen. De appels blijven makkelijk tot april geschikt voor gebruik. Het is daardoor meer een bak- en moesappel dan een handappel. Aan de boom kleurt ze pas in eind septem ber/oktober en ze is aardig resistent tegen aantastingen waartegen in de reguliere fruit teelt frequent moet worden ''beschermd''. 18

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 20