Canadapopulier: Kampioen van de Zeeuwse klei v Sinds lange tijd is de populier een belang rijke en dominant aanwezige boomsoort voor Zeeland. Er is dan ook veel fantasie nodig om Zeeland zonder populieren voor te stellen, een schikbeeld dat we maar zo snel mogelijk weer vergeten. De boom is door middel van stek gemak kelijk en goedkoop te vermeerderen, groeit prima op de Zeeuwse bodems, levert bruik baar hout en verdraagt ook nog eens goed zeewind. Logisch dat boeren deze boom vroeger veel aanplantten. Op het erf, in de wei in houtkanten maar vooral ook op de dijken. De boer kon het hout goed gebruiken en was zo ook verzekerd van een appeltje voor de dorst. De intrede van de iepziekte tussen 1910 en 1930 zorgde voor een massale sterfte van iepen. De canadapopulier was de belangrijkste vervanger, kreeg zodoende een nog prominentere rol en werd een belang rijke peiler van ons cultuurlandschap. Markante groep oude canadapopulieren in een wei land bij het 'Gat van Pinte' te Zaamslag. Bomen die veel ruimte hebben hoeven niet opgekroond of gesnoeid te worden, de natuurlijke vorm komt zo het beste tot uiting. In de jaren tachtig kwam er een kentering in de populariteit. In toenemende mate werd er negatief gedacht over canada populieren. Er waren nogal wat redenen die tot deze negatieve gedachtevorming leidden: populierenbeplantingen werden als saai en eentonig ervaren, de boom had wat last van ziekten maar werd vooral als exoot beschouwd. Omdat dit enige jaren de heersende opvatting was liep landelijk het aandeel populieren dan ook sterk terug. In 2010 werden er ongeveer 8 x minder populieren aangeplant dan in 1975. Als alternatief voor de populier werden vooral es, esdoorn en winterlinde aange plant. Soms met goede resultaten maar in de moeilijkere groeiomstandigheden De Boom In Herfst 2014 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 21

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 23