De Noordgouwe polder is ontstaan in de 2e helft van de 14e eeuw door inpoldering van de het eerste deel van de oude stroomgeul "de Gouwe" tussen het eiland Schouwen en Dreischor/Duiveland. De buitenplaatsen waren gelegen op het hogere deel in de polder op de zandige kreekruggrond, de meeste in het zuidelijke deel bij het gehucht Schuddebeurs. In de kreekrug bevindt zich een zoetwaterbel in de ondergrond, als een van de weinige plek ken in de polders van Schouwen-Duiveland waar vaak sprake is van zoute kwel. Schuddebeurs als oord van vermaak In de loop van de 17e eeuw groeide de Noordgouwe polder uit als oord van ver maak. Naast de ongeveer 30 landsteden/ buitenplaatsen waren er ook 3 herbergen gevestigd in de groene omgeving, één ervan groeide uit tot het huidige Hostellerie Schuddebeurs. Verval In de Franse tijd ging het echter snel berg afwaarts met de Zeeuwse buitenplaatsen. De handel stokte en veel buitenplaatsen werden verkocht en weer omgevormd tot landbouwgrond. In de Tweede Wereldoorlog werd door de inundatie op Schouwen-Duiveland alle beplanting van de buitenplaatsen gedood en werden ook twee landhuizen vernield. Na de droogmaking werden enkele buitens weer van beplanting voorzien en kreeg een deel van de buitens bij Schuddebeurs het karakter van vroeger weer wat terug. Van de dertig buitenplaatsen zijn er nog zes goed herkenbaar als buitenplaats. De andere vierentwintig zijn zo goed als verdwenen en weer verworden tot boerderij, we spreken dan van een verborgen buiten. Wat is er nog te zien van de verborgen bui tens van Schuddebeurs Schuddebeurs is nog steeds een plek van allure, het is een opvallend bosrijk deel in het verder open polderlandschap van Schouwen Duiveland. Al wandelend door Schuddebeurs zijn enkele buitenplaatsen zoals Mon Plaisir en Heesterlust nog duidelijk herkenbaar. Verderop richting Noordgouwe wordt het landschap opener en zien we enkele grotere boerderijen en landhuizen. Soms zijn hier nog oude elementen van de bui tenplaats te zien zoals een laan, dampalen of een vijver. Het zijn juist deze elementjes die het landschap karakter geven en zorgen voor een beleefbaar landschap. Voor de liefhebbers van dit groen erfgoed: dit jaar is er een fraai boek uit over de buitenplaat sen van Noordgouwe, geschreven door Martin van de Broeke. Alle foto's: Rudie Geus De Boom In Herfst 2014 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 27

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 29