OPROEP: Nestmanden voor ransuilen Sinds een paar jaar vraagt SLZ in Zeeland aandacht voor de ransuil. Elke winter plaat sen we een oproep om 'roestende' ransui len te melden. Ransuilen gaan in het najaar en de winter bij elkaar zitten in een groep op een zgn. rust(roest)plek. Dat is meestal in een spar, den, conifeer of anders groen- blijvende boom. Vaak bij mensen op het erf, zelfs in de bebouwde kom. Je herkent deze plekken het eerst als je braakballen vindt, onder de boom waarin de ransuilen zitten. Na goed zoeken zie je ze tussen de takken. In deze oproep willen we echter aandacht vragen voor de broedplaats van ransuilen. Ransuilen broeden meestal ergens in de buurt van hun winterroest. Van nature maakt een ransuil niet zelf een nest van tak ken. Hij 'kraakt' meestal een verlaten ekster- of kraaiennest. Ransuilen gaan in aantal achteruit. De precieze oorzaken weten we niet. Algemene oorzaken als de verkleining en versnippering van het leefgebied zullen een rol spelen. Om meer te weten te komen over de ransuil, wil SLZ o.a. nestmanden voor de ransuil plaatsen. In het verleden heeft SLZ bijgedragen aan het plaatsen van kerkuil- en steenuilkasten. Daardoor leerden we over de jaren meer over de uilensoort en hun leefgebied en leerden we ook wat werkt en wat niet. Het ophangen van nestmanden, gevuld met takjes, is een experi ment, waarvan we niet weten of deze maatregel succesvol zal zijn. Wel wordt landelijk geconsta teerd dat ransuilen hun natuurlijke schuwheid overwinnen en meer naar de bewoonde wereld trekken. Kerkuilen en steenuilen leven in Zeeland vrijwel altijd in de buurt van mensen. Mogelijk kunt u bijdragen aan het verzame len van kennis over de ransuil in Zeeland. SLZ heeft hiervoor 100 Vivara-nestmanden besteld. Dankzij een bedrag van de Provincie Zeeland kan SLZ de nestmanden aan particulieren aan bieden en laten ophangen voor slechts 30,-. Leden van de uilen- of roofvogelwerkgroep of medewerkers van SLZ kunnen deze manden plaatsen. Ze moeten 10- 15 m. hoog hangen, dus zal er geklommen worden met valbeveiliging. Vooral mensen met een hectarebosje of een boomrijk erf of buurt kunnen in aanmerking komen voor een nestmand. Samen met een ervaren kenner uit de uilen- of roofvogelwerk groep of de veldmedewerker van SLZ wordt beoordeeld of de plek geschikt is. Heeft u belangstelling voor een nestmand bij u op het erf of in de buurt (toestemming van de eigenaar nodig!) neem dan contact op met SLZ: 0113-230936 of info@slz.landschapsbeheer.nl De Boom In HERFST 2014 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 31

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 33