Inhoudsopgave Foto: Robert Wielemaker Snoeibeitels Niet alleen hoogstamfruitbomen en oude boerderijen laten je het verleden zien, maar ook oude gereedschappen kunnen soms voor verrassende ontdekkingen zorgen. Wie nog lange houten stokken met een stuk plat ijzer in z'n schuur heeft staan; blijkt dus een museumstuk te bezitten. Vroeger werden deze zogenaamde snoeibeitels en stokscharen gebruikt om hoogstamfruitbomen te snoeien vanaf de grond. 8 De Stelle, de Helle en de Hemel Landschap en hoeves die naar elkaar verwijzen. Gerard Smallegange weet er alles van. De namen van oude boerderijen zijn meestal niet zomaar verzonnen omdat men het een mooie naam vond, maar komen vaak van zaken uit het verleden. Bij voorbeeld dus vanuit de streek of de polder waar de boerderij stond of staat. Vele namen zijn in de loop der tijd ook verbasterd waardoor het soms puzzelen is wat de oorsprong is geweest. 10 De zoektocht naar oude hoogstamrassen Vroeger stonden er bij ieder boerenerf in Zeeland hoogstamfruitbomen, echter door de opkomst van modernere (vaak meer productieve) rassen zijn de oude fruitrassen grotendeels verdwenen. Hoogstambomen werden opgeruimd, vervangen door laagstambomen, of verdwenen door aftakeling en achterstallig onderhoud. Het verdwijnen van hoogstamboomgaarden betekende niet alleen een landschappelijk verlies, maar ook een genetische verarming: oude fruitrassen dreigden uit te sterven. SLZ zoekt samen met haar vrijwilligers al jaren naar deze oude fruitbomen. Van deze bijzondere bomen wordt entmateriaal genomen en hiervan worden weer jonge bomen gekweekt. Als we er in slagen oude fruitrassen te behouden, beschikken we daarmee over een grotere genetische diversiteit. Het is een bron voor nieuwe fruitrassen. 17 Getuigen van een veranderend landschap De oudste Zeeuwse levende elementen De waarde van oude paden Canadapopulier: Kampioen van de Zeeuwse klei Op zoek naar de verborgen buitens van Schuddebeurs Stuifduintjes Koewacht: een uniek landschapstype Kort Nieuws Overzicht Vrijwilligersorganisaties in Zeeland Agenda .2 .6 14 21 25 28 32 De Boom In Herfst 2014 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 1

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 3