Op 20 juli 2014 was het precies 200 jaar geleden dat Zeeuws-Vlaanderen bij Zeeland gevoegd werd. Twee eeuwen is een lange periode waarin er ontzettend veel is veranderd. Zijn er überhaupt nog levende organismen die er toen al waren en die pakweg 7 generaties mensen en alle landschappelijke aanslagen hebben overleefd? We gaan in Zeeland op zoek naar echte oude knoerten. Bij oude levende wezens denk je al snel aan bomen. De oudste nog in leven zijnde orga nismen op aarde zijn dennen die hoog in de White Mountains in Californië groeien, bomen die ongeveer 4800 jaar oud zijn. Dichter bij huis in Europa kunnen vooral Olijfbomen en de taxus erg oud worden, waarbij leeftijden tot wel 2000 jaar genoemd worden. Mogelijk de oudste boom van Nederland is de Kroezeboom in Fleringen in de provincie Overijssel. Deze zomereik is naar alle waarschijnlijkheid tussen de 400 en 500 jaar oud. In Zeeland is het klimaat (zeewind) minder gunstig voor hoogbejaarde bomen. De oudste boom van Zeeland is waarschijnlijk de linde bij Kasteel Westhove te Domburg, die op ruim 300 jaar geschat wordt. De Bomenstichting heeft op haar website heel overzichtelijke lijsten gepubliceerd, met per provincie de hoogste, dikste en oudste bomen. De lijst vermeldt nog 3 bomen van boven de 200 jaar, allen van Walcheren. Een taxus op Landgoed Berkenbosch, een paardenkastanje aan de Bagijnhof te Middelburg en een vleugelnoot bij het Gasthuis ziekenhuis in dezelfde stad. 6

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 8