Het lijkt er echter op dat de lijst voor Zeeland nog lang niet compleet is. Want ook onder de talrijke grenslinden in de Zak van Zuid Beveland zijn er bomen die waarschijnlijk de grens van twee eeuwen al gepasseerd zijn. Hetzelfde geldt voor monumentale eiken en beuken die her en der in Zeeland op landgoederen en binnensteden te vinden zijn. Ook onder de hoogstamfruitbomen zijn er wel oude knoerten zoals walnoten, appels en peren. Waarschijnlijk zal het overgrote deel hiervan toch wel jonger zijn dan 2 eeuwen. Zwammen Is het daarmee zeker dat bomen de oud ste Zeeuwse wezens zijn? Nee! Verassend genoeg blijken er ook onder de padden stoelen hele taaie rakkers te zijn. Het gaat dan niet om de paddenstoel zelf, maar om de leeftijd van de hele zwamvlok, het ondergrondse mycelium. Bij soorten die in heksenkringen groeien kan je de leeftijd afleiden uit de doorsnede van de cir kel, omdat ze in een regelmatig tempo naar buiten toe groeien. De absolute kampioen en wereldrecordhouder blijkt de Sombere honingzwam te zijn. In de staat Oregon, is een ca. 2400 jaar oude Honingzwam met zijn mycelium, die zich over een oppervlakte van 880 hectare uitstrekt! De Sombere honing zwam komt ook in Zeeland voor, met name op het dekzand (bv de bossen van Clinge en St. Jansteen) en in de duinen. Voor zover we weten zijn er in Zeeland nog geen schattin gen gedaan naar de leeftijd van deze zwam men. Omdat juist in de duinstrook en op het dekzand wel heel oude bebossingen aanwe zig zijn en de honingzwam van bomen leeft, is het op voorhand niet uit te sluiten dat er hier toch ook een aantal erg oude exemplaren zijn. Wie in de herfst een bos bezoekt moet maar eens letten op de grootte van al die hek senkringen. De Boom In Herfst 2014 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 7

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 9