seizoen bessen beschikbaar. Pas helemaal aan het eind van de winter zijn de bessen van klimop rijp, op een moment dat alle andere soorten al helemaal kaal gevreten zijn. Daarmee heeft klimop voor vogels een groot belang. Wel van belang om dan de struik niet te kort te snoeien, anders komen er geen bessen aan. Lijsterbes De lijsterbes heeft haar naam niet voor niets. Niet alleen lijsters maar ook spreeu wen zijn verzot op de bessen. Bij de Eendenkooi in Anna Jacobapolder staat een lijsterbes, die half september vol hing met vruchten. Een zwerm spreeuwen dook erop en vrat de boom binnen ca. 2 minu ten helemaal leeg! Blijkbaar zijn er ook soorten waarbij niet alle bessen op het zelfde moment lekker zijn. Deze soorten houden hun vruchten in het winterseizoen veel langer. Andere soorten hebben zo'n enorme hoeveelheid bessen, dat de vogels er veel langer over doen om deze allemaal te nuttigen. Wie een grote tuin heeft met daarin wat hoogstamfruit, doet er goed aan om wat gevallen fruit te laten liggen. Dikke kans dat koperwieken en kramsvogels eens langs komen om hun buik vol te eten. Bomen met harde nootachtige vruchten zijn geliefd door spechten, gaaien, eek hoorns en muizen. Zijn er muizen, dan heeft u ook kans op wezel, torenvalk, en steen-, rans- of kerkuil. Schuilplekken Als vogel wil je niet alleen een volle buik maar ook veilige omgeving. Op korte afstand van de voedselplekken moet er dus voldoende schuilgelegenheid zijn. De sperwer is een prachtig dier, die we graag een keer door de tuin zien flitsen, maar we hoeven het deze roofvogel ook weer niet al te mak kelijk te maken. Alle struiken met een fijne takstructuur zijn wat dat betreft goed. Extra goed zijn struiken die doorns of stekels dra gen, zoals meidoorn, sleedoorn, duindoorn of hondsroos. Een hoekje met braamstru weel is wat dat betreft eveneens erg nuttig. Ook de dieren die vaak op de grond zitten zoals fazant, patrijs of houtsnip vinden hier dekking. Alle hier genoemde planten soorten hebben ook goed eetbare vruchten zodat ze eigenlijk multi functioneel zijn. Houtduif eet ligusterbessen Alle foto's: Luciën Calle Dood hout leeft! Goede schuilplekken zijn er ook in boomholten. Ook, of zelfs juist, dode bomen kunnen veel van die holten hebben. Dood hout leeft! Dus als zo'n oude boom met allerlei holten niet in de weg staat, dan is het goed om deze te laten staan. Is er snoeihout aanwezig, dan kan daarmee een takkenstapel of houtril gemaakt worden. Ook daarin kunnen veel diersoorten een schuil- of rustplekje vinden. Bovendien is het veel milieuvriendelijker dan takken afvoe ren, verbranden of versnipperen. Zo'n houtril kan desgewenst strak tussen paaltjes, of losjes worden weggelegd. Bessen van Gelderse roos De vaak talrijke vruchten van de meidoorn De Boom In Winter 2014 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 9

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 11