Je ziet dit type maaimachine zelden. Wat is er anders dan een gazonmaaier? "Deze oranje machine is een zogenaamde Stella zitklepelmaaier of maaiskelter", vertelt Johan. "Onder de kap zit een lange ronddraaiende as waaraan een hele reeks messen is gemonteerd, de klepels. Het gewas wordt op die manier met grof geweld afgeslagen en direct verhakseld. Het maaisel kan daarom gewoon op de paden blijven liggen. Daar verteert het gewoon. Bijkomend voordeel is dat het gras minder snel terug groeit. Dat komt door de rafelige structuur van het gras waar de machine het afgehakt heeft. Een gewone cirkelmaaier die je thuis gebruikt, snijdt het gras mooi af, als je mes tenminste scherp is.Ivo vult hem aan: "Zo'n cirkel maaier krijgt het gras dat wij moeten maaien ook nauwelijks weg. Veel paden liggen langs een watergang, dus dat groeit wel. Er staat een dichte vegetatie met veel massa. Grassoorten kunnen ook heel vezelachtig, dus taai zijn. Ook hebben we te maken met riet en bramen. Nee, dat zijn bepaald geen gazons. Daar moet je de rijsnelheid op aanpassen. In het begin hebben we wat problemen gehad met de machine, maar na enkele aanpassingen is hij beter opge wassen tegen zware omstandigheden. De eer ste ronde is het meeste werk, daarna kunnen we het makkelijker bijhouden. Gelukkig hoeven wij het maaisel niet af te voeren. We maaien immers niet voor de ecologie, dit werk is puur om wandelaars op plaatsen te laten komen waar ze anders niet zouden komen." Wat zien jullie tijdens het werk zoal? "We komen weinig wandelaars tegen omdat de meeste mensen in het weekend of 's avonds een rondje lopen. Boeren spreken ons wel regelmatig aan. Het is leuk als ze ons compli menten van de wandelaars overbrengen. De Veersche watergang is erg populair, hebben we gemerkt. Er groeit veel riet en het is eigen lijk meer een spoor dan een pad. Maar omdat er veel mensen komen, besteden we bewust ronde. Het maaien doen we vooral op ter reinen van waterschap Scheldestromen en Natuurmonumenten. Een gewoon wandelpad is minimaal één meter breed. De paden die bij ons in onderhoud zijn hebben een afgesproken breedte van minimaal anderhalve meter. Die extra ruimte is nodig om te manoeuvreren. Onze machine is namelijk 1,19 m breed, maar in de praktijk komen we nog wel eens obstakels tegen of een ploegvoor. SLZ wordt namelijk ook ingehuurd om enkele boerenlandpaden te maaien. Het kortste pad in ons programma is slechts twintig meter en het langste bedraagt liefst drieënhalve kilometer. Ja, dat tikt lekker aan, hoor!"

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 13