doen dat niet! Door: Theo Aernoudts, medewerker SLZ Bij SLZ besteden wij altijd veel aan dacht aan de bescherming van bomen tegen beschadiging van buiten af. Dit beperkt zich niet alleen tot maaischade maar ook op het erf of weiland om schade door vee te voorkomen. Bomen en dieren In het algemeen lukt het wel om met eige naren te praten over het belang van het aanbrengen van goede bescherming als er wordt aangeplant en er komt vee te lopen in het weiland. De bescherming moet wel goed afge stemd zijn op de diersoort waarmee beweid wordt. Ieder diersoort vraagt zijn specifieke bescherming. Met de reguliere beschermingsmaterialen kunnen bomen goed beschermd worden tegen de gang bare huisdieren maar hobbydieren als ezels, kangoeroes, alpaca's en geiten; daar voor moet je toch wel specifieke bescher mingsmaatregelen nemen. De vraag is of je wel bomen moet aanplanten als je voor dergelijke huisdieren kiest. Schil- en veegschade Het is uitermate vervelend als een boom vroeg of laat te grazen wordt genomen door je eigen huisdier. Een schade die eenmaal aan de boom is ontstaan gaat ten koste van de vitaliteit en stabiliteit van de boom en vormt een ideale invalplaats voor bacteriën en schimmels. Als de boom rondom geschild is, dan is deze ten dode opgeschreven omdat de sapstroom dan stagneert. Als er geen vee loopt in een weiland moet men er toch op bedacht zijn dat er schade kan ont staan door andere loslopende dieren. Grofwild als reeën en (dam)herten kunnen naast schil- schade ook zogenaamde veegschade veroor zaken. Een bepaalde periode gebruiken ze, goed buigzame stammetjes, met een doorsne de van 3 a 5 cm om hun gewei te ontdoen van de bast (fluweelachtig laagje) door hun gewei langs zo'n stammetje te schuren. Ook om hun territorium af te bakenen willen ze nog wel eens schade aan bomen toe brengen. Schade door konijnen of hazen in winterperiodes met langdurige vorstperiodes of sneeuwval is reëel aanwezig. 22

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 24