Takje aspirine Uitgebroken huisdieren als geiten, konij nen en zelfs cavia's kunnen aan jonge aanplant behoorlijk wat schade aanrich ten. Aan het eind van de winter of het begin van het voorjaar zien we nogal eens schade ontstaan door dieren. De winter mag dan wel voorbij zijn maar juist deze periode hebben veel dieren gebrek aan sporenelementen en vitaminen en gaan ze opzoek naar een alternatief voor het weinig voedselrijke gras. Naast het ophangen van zgn. zoutblokken kan er ook snoeihout in het weiland worden gelegd. Schapen, geiten en paarden beginnen graag met het schillen van de takken. Zeker de jonge twijgen en bast van wilgenhout zijn zeer geliefd. In de bast van wilgenhout zit de stof salicine dat een pijnstillende werking heeft. Een afgeleide stof hiervan zit ook in aspirine. korf van 150 cm hoog en een omtrek van 1 m met 2 boompalen volstaan. Let ook op als het beheer van het weiland wijzigt door: Een andere eigenaar Het even 'parkeren' van paarden/schapen van een kennis. Onderschatten van de vraatzucht van die ren. Nazorg Regelmatig controleren of de bescherming nog voldoet, is zeker aan te bevelen. Na ver loop van tijd kan het zijn dat de korf moet worden aangepast omdat de stam steeds dikker wordt. Het samenstellen van 2 korven tot één grote korf is mogelijk. De boompa len kunnen dan meestal achterwege blijven omdat de bomen inmiddels voldoende stabiliteit hebben en een stootje wel kunnen verdragen. Voorkomen is beter dan genezen Bij SLZ is er afgelopen 30 jaar veel erva ring en deskundigheid opgebouwd hoe en welke bescherming je het beste kunt gebruiken. Vraatschade door hazen en konijnen kan voorkomen worden door gebruik te maken van boommanchetten. Bij vee adviseren we standaard de bomen te beschermen met een boomkorf van casenetgaas met een maaswijdte van 2,5 x 5 cm. Voor paarden en runderen is een verlengde boomkorf met 4 boompa len gewenst of een boomkast op voldoen de afstand van de boom vandaan. Bij bescherming tegen schapen kan een Belang Bomen plant je in het algemeen voor de volgende generatie. Als eigenaar is het verve lend als er bomen verloren gaan door schade die te voorkomen was. Kosten en inspan ningen zijn dan voor niets geweest, maar ook ontbreekt het plezier wat je hebt als je door een boomgaard wandelt die niet intact is. SLZ medewerkers krijgen nog al eens te horen 'mijn paarden doen dat niet' of 'ik hou ze goed in de gaten'. De praktijk is toch weer barstiger! Van een goede bescherming rond bomen kun je jaren plezier hebben en is het de investering zeker waard. De Boom In Winter 2014 Stichting Landschapsbeheer Zeeland

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 25