zonder dat SLZ er nog tussen zit. Voor zowel de klant als de leverancier worden de levermogelijkheden hierdoor flexibe ler. In het verleden kwam het regelmatig voor dat er in de kerstvakantie voldoende tijd was om bomen en struiken te planten, maar was het moeilijk om afspraken met familie en vrienden te maken die wilden helpen bij het aanplanten, omdat het niet zeker was of het plantgoed op tijd gele verd zou worden. Nu er geen vaste lever tijden meer zijn kan de klant een afle verdatum met de leverancier afspreken. Nadeel is dat een klant eerst een offerte moet opvragen bij één of meerdere leve ranciers om de prijs van het materiaal te weten te komen. De prijzen staan niet meer op de bestelformulieren. Ook krijgt SLZ de meeste bestelformulieren niet meer te zien en is onbekend hoe groot de omzet is. Aanbevolen leveranciers Na afloop van vorig plantseizoen zijn er gesprekken gehouden met de drie leveranciers waar SLZ in het plantsei zoen 2014-2015 mee verder gaat. Dit zijn Berman en de Fruittuin beide in Kapelle en Westhof in 's-Heer Abtskerke. Alle drie de bedrijven waren open over de her komst van hun autochtone materiaal. De gesprekken leverden interessante informatie op. Zo wil één van de drie bedrijven proberen het jaar rond autoch toon plantmateriaal te kunnen leveren door plantmateriaal wat aan het eind van het seizoen over is op te potten. Tijdens het plantseizoen wordt het plantgoed ingekuild bewaard om kwaliteitsverlies te voorkomen. Ook werden bij verschillende bedrijven oude fruitrassen genoemd die ze graag willen verkopen. Zo werd de pruim 'Washington' genoemd welke weer leverbaar is. Het is niet zeker of dit ras vroeger ook in Zeeland werd gekweekt, maar er bestaat wel een redelijke kans dat dat het geval was. Ook werd de pruim 'Reine Claude d'Althan Poortvliet' genoemd welke vernoemd is naar dhr. Poortvliet uit Kapelle. Een andere leveran cier is in samenwerking met o.a. Alterra bezig met een onderzoek naar Essentaksterfte om te proberen resistente cultivars te vinden. Uit dit onderzoek komt mogelijk een essen- takresistente cultivar van de Gewone es (Fraxinus excelsior) voort welke geschikt is als laanboom op o.a. erven. Voor natuurgebie den blijft alleen autochtoon plantmateriaal geschikt, dit om de genetische variatie van de es te behouden. Op dit moment wordt aan plant hiervan nog afgeraden. Uit de gesprek ken bleek dat de eigenaren van de drie bedrij ven zich zeer goed willen inzetten voor deze SLZ-actie 'Boeren Planten Bomen'. Zaailing onderstam Nieuw voor 2014-2015 is dat alle hoogstamap- pelbomen op een zaailing onderstam moeten worden geleverd. Alle drie de leveranciers hebben aangegeven dit te zullen doen. Appels op een zaailingonderstam worden groter en zijn duurzamer dan appels op een moderne onderstam. Bestelformulier Hoewel de bestelformulieren niet meer bij SLZ ingeleverd moeten worden is het bestelfor mulier wel te downloaden van de SLZ-website, zie: www.landschapsbeheerzeeland.nl/ projecten/maak-je-erf-goed. Het formulier is ook bij de drie leveranciers te krijgen. Op onze website staan de adressen. De Boom In Winter 2014 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 27

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 29