eigenaar Adri en toen konden we zien dat er veel fruitbomen waren met allerlei vergroeide takken, kriskras door elkaar. De halfstambomen zijn wel een jaar of 50 oud. Door de groei en vanwege het achterstal lig onderhoud beschouwen we het als een hoogstamboomgaard. SLZ pakte het aan als klus en na het snoeien met de ploeg zag het er een stuk beter uit. De houtril is ook echt goed aangelegd en het is gewoon mooi geworden". Eerst de grote takken en dan in een latere fase pas de fijnere takken. Hoewel daar met een grote groep mensen in deze boomgaard de studiedag werd gehouden, bleek het een te flinke klus, die later nog afgerond moest worden. Eigenaar van het verderop gelegen boomgaardje Adri de Bruijn deed actief mee met de snoeiadviesdag en ook Robert Drost was vanuit het bewonersoverleg van Ter Veste zeer betrokken. SLZ medewerker KeesTonkes: "We willen natuurlijk geen half werk leveren". Vele takken waren in en door elkaar gegroeid. Claudine:"De bomen waren gewoon verward en we hebben flink gediscussieerd om te kij ken welke takken we moesten snoeien. Maar nu is het ontward." Ontspannen buiten Het boomgaardje ziet er weer mooi uit en de appeltjes en peertjes zijn er voor de blije bewoners. Claudine:"Het is zo leuk om dit werk te doen. Voor meer mensen zou dit vrij willigerswerk echt wat kunnen zijn. Het is zo ontspannend. Als je buiten bezig bent, dan merkje niets van dat grijze weer, watje wel ziet als je in huis blijft zitten. Bovendien is er zoveel te doen, dat we best nog wel wat mensen kunnen gebruiken." Hoogstamfruitsnoei-studiedag Vlakbij is een fruitboomgaard bij Hof ter Veste. Ook daarvan vonden de leden van de snoeiploeg dat er iets aan zou moe ten gebeuren. De aanhouder wint! Hun vraag had uiteindelijk effect, want ook de bewoners hadden bij monde van bewoner Robert Drost, de wens dat het boom- gaardje beter zou worden onderhouden. SLZ zag er wel een goed leermoment in. De Hoogstamfruitsnoei-studiedag is daarom daar gehouden als leerervaring over snoei in slecht onderhouden boomgaarden. Geleerd is datje goed moet kijken en datje zoiets moet aanpakken in twee fasen. De Boom In Winter 2014 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 29

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 31