Tien jaa noa ste< onnement Hoogstamboomgaarden zijn karakteristieke elementen in het Zeeuwse Alle foto's: Kees Tonkens landschap. Ze bevinden zich vaak op streekeigen erven en bestaan over het algemeen uit appels, peren, pruimen en kersen. Maar ook de meer bijzondere soorten als walnoten, mispels, kweeperen en moerbeien komen voor. Deze fruitbomen leveren niet alleen fruit in de zomer of het najaar, maar hebben ook fraaie kroonvormen. En wat te denken van de bloei in het voorjaar! De natuurwaarde van oude hoogstamfruitbomen is hoog. Zo kun nen bijvoorbeeld de diverse holten in de stam van groot belang zijn voor holenbroeders zoals spechten. Ook groeien op de stammen verschillende soorten mossen en korstmossen. Zelf snoeien Stichting Landschapsbeheer Zeeland houdt zich al geruime tijd bezig met de zorg voor hoogstam-fruitbomen door het uitvoeren van onderhoud en eventueel nieuwe aanplant. Daarnaast worden door SLZ ook snoeicursus- sen georganiseerd. Hiermee proberen we eige naren te stimuleren om zelf in hun boomgaard aan de slag te gaan. Het snoeien van fruitbo men is namelijk erg belangrijk. Als bomen niet gesnoeid worden groeien de kronen te dicht en zullen ze na verloop van tijd een slechtere gezondheid vertonen en uiteindelijk zelfs ver loren gaan. Bij jonge bomen is een goede tak- kenstructuur van belang, want daar wordt de vorm van de boom mede door bepaald. Abonnement Uit verschillende reacties van eigenaren van hoogstamboomgaarden bleek dat er behoefte

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 8