nomen. In deze boomgaarden (die vaak open baar toegankelijk zijn) zijn met name oude rassen aangeplant, met het oog op het behoud van deze rassen voor de toekomst. was aan een vorm van structurele onder steuning bij het onderhoud. Om hier gestalte aan te geven werd tien jaar geleden gestart met een nieuw project: het hoogstamabonnement. Een abonne mentsvorm waarin eigenaren van hoog- stamboomgaarden advies ontvangen over de staat van de bomen, maar waarbij ook direct de mogelijkheid wordt geboden dat de SLZ-snoeiploeg het onderhoud uitvoert. Iedere twee jaar krijgen de eige naren dan een advies voor het onderhoud van de boomgaard met een offerte voor de werkzaamheden. Ruim 4000 hoogstamfruitbomen Deze abonnementsvorm heeft in de ach terliggende jaren zijn weg in de provincie gevonden. Inmiddels zijn er 100 abonne menten afgesloten. Dit is hoofdzakelijk bij particulieren, maar ook bij instanties zoals gemeenten en terreinbeheerders. In totaal gaat het om bijna 4.200 stuks hoogstam- fruitbomen! Momenteel bevinden zich de meeste abonnementen op Walcheren, Zuid- Beveland en in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Verder is in het project het onderhoud van diverse collectieboomgaarden opge- Eenvoudige adviezen Na tien jaar willen we de opzet van het project wat wijzigen. Uiteraard blijven we eigenaren van advies voorzien. Ook het onderhoud door de SLZ-snoeiploeg blijft bestaan. Nu is het zo dat er 2-jaarlijks een uitgebreid advies wordt opgesteld per boom. In de nieuwe opzet komt er een keuzemogelijkheid voor de eigenaren, waarin zij kunnen kiezen voor de uitgebreide versie (zoals het dus was) of een nieuwe versie waarin het schriftelijke advies vereenvoudigd is. De informatie uit de bekende tabellen wordt meer gebundeld, waardoor de adviezen een voudiger worden. Door het vereenvoudigen van de adviezen kunnen we de abonnementskosten omlaag brengen. Alleen als mensen een uitgebreid advies willen blijven ontvangen, gaat dit iets meer kosten. Heeft u een hoogstamboomgaard(je) en zou u hulp kunnen gebruiken bij het onderhoud? SLZ voorziet u graag van advies en ondersteu ning in het onderhoud. Er is nog steeds ruimte om mee te doen aan het abonnement. Juist nu we met deze gewijzigde opzet verder gaan is het een mooi moment om in te stappen! Voor meer informatie of aanmelden, mail naar iman@slz.landschapsbeheer.nl of bel 0113-23 09 36. De Boom In Winter 2014 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 7

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2014 | | pagina 9