Door: Theo Aernoudts, medewerker SLZ Bij onze stichting komen regelmatig vragen binnen over streekeigen hekken. In 1997 werd er al eens een artikel geschreven over hekken met als titel "Hek van de dam". Voor de redactie van 'De Boom In' was dit aanleiding om opnieuw aandacht te besteden aan het hek op de dam! In dit artikel wordt het accent gelegd op de his torische hekken bij boerderijen. De functie van het hek bij boerderijen was in eerste instantie om het vee op het erf te houden. Het erf was onderdeel van het beweidingssysteem van vee. Het vee liep dus regelmatig los rond op het erf. De toegang tot het erf bestond uit een groot, breed hek met daarnaast een klein (loop)hek. Oorspronkelijk zullen de hekken wel van hout zijn geweest. De meeste oude hekken die we nog aantreffen zijn van (smeed)ijzer gemaakt. Dit is eenvoudig te verklaren omdat ijzer langer mee gaat dan hout. Zo nu en dan komen we nog vakkundig gemaakte decoratieve houten hekkens tegen. Van een dergelijk type worden vaak meerdere exemplaren aangetroffen. In 2000 is SLZ begonnen met een project 'kleine cultuurhistorische elementen'. Hierbij was het mogelijk om een subsidie te krijgen bij het herstel van een klein historische ele ment. Afgelopen 15 jaar hebben 25 eigenaren gebruik gemaakt van deze mogelijkheid voor het herstellen van hekken en dampalen. Vele adviezen zijn uitgebracht o.a. op de vraag hoe kunnen we de breedte van een hek aan passen aan de huidige eisen. Adviezen kunnen we nog steeds geven. In Zeeland kun je nog fraaie decoratieve hek werken aantreffen bij kastelen, landgoederen, buitens en oude begraafplaatsen. Bij oude boerderijen zien we ook nog historische hek ken, minder uitbundig maar ze leveren zeker een bijdrage aan de stoffering van het land schap. Het hek is vaak ook een exponent van status en wat men wil uitstralen.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 10