Dampalen De dampalen die uiteraard nodig zijn om het hek te kunnen bevestigen kunnen op zeer ver schillende wijze zijn uitgevoerd. Hout, natuur steen, beton, (giet)ijzer en gemetseld met baksteen. Oude foto's kunnen een indruk geven van de toepassing van de soort hekkens en een inspiratie zijn voor het maken van nieuwe toe gangspoorten. Als je een hek wil plaatsen is het goed om eerst voor jezelf te bepalen aan welke eisen deze moet voldoen. Wil je de dieren op je erf houden, wil je ongewenste bezoekers buiten de deur houden of vind je het gewoon bij het erf horen? Wat wel van belang is dat de breedte aangepast wordt aan de huidige tijd, zeker op boerderijen die nog als zodanig in gebruik zijn. Niet dat het hek automatisch moet kunnen sluiten maar in verband met het gro tere machines en werktuigen die er doorheen kunnen. Veel vooroorlogse hekkens zijn inmiddels al verwijderd of vervangen door nieuwe, toch kom je zo af en toe toch nog fraaie exemplaren tegen. Oude tekeningen hebben we nooit kun nen opsporen maar het is zeer waarschijnlijk dat er toch wel ambachtelijke hekken werden gemaakt die min of meer gestandaardi seerd waren. Een type hek dat door heel Zeeland wel is aangetroffen is hier afge beeld. Was het inmiddels fysiek niet meer aanwezig als gevolg van oorlogsschade of watersnoodramp, oude foto's tonen ook fraaie hekkens op Walcheren, Schouwen- Duiveland en Tholen om maar enkele regio's te noemen. De detaillering was dan afhankelijk van de plaatselijke timmerman dan wel smid als het om ijzeren hekkens ging. Rond Zaamslag is het opvallend dat er hekken voorkomen die bijna identiek zijn. Ook in de zak van Zuid Beveland zie je wel hekkens die vrijwel hetzelfde zijn. Voor de betonnen dampalen werd een houtenmal gemaakt. Gietijzeren hekpalen komen we ook tegen bij boerderijen. 2e helft van de 19e eeuw werden deze gemaakt door de Haagse ijzergieterij 'de Prins van Oranje'. Bij land huizen zien we gietijzeren palen en hek kens nog regelmatig staan. De sfeervolste en authentieke uitstraling van een toe gangshek bij een boerderij bestaat uit een hek met een apart loophekje. Dampaal op Schouwen Duiveland Fotograaf: SLZ Dampaal in West Zeeuws Vlaanderen Fotograaf: SLZ Hek in West Zeeuws Vlaanderen Fotograaf: SLZ De Boom In Lente 2015 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 9

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 11