Hek in West Zeeuws Vlaanderen Fotograaf: Theo Aernoudts Hek in West Zeeuws Vlaanderen Fotograaf: Theo Aernoudts Symboliek Naast de functionaliteit van een hek is er ook de nodige symboliek terug te vinden in oude hekkens te herleiden uit Keltische, Germaanse en Christelijke culturen. Haan: weert het onweer af en het nachtelijk duister incl. de boze geesten op de vlucht jagen Paard: Stelt het hagelwitte ros Sleipnir voor en is afkomstig van de Germaanse oppergod Wodan en is een afweerteken voor onweer. Op een gietijzeren paal staat vaak een pijn appel. Dit is een vruchtbaarheidssymbool. Odal: als bescherming van huis en hof Ing: vruchtbaarheidssymbool Zon in hoek van een hek: gelukszon Lelie: reinheid Lisbloem: het licht Spiraal: groei en ontwikkeling Lelie, iris en lotus samen vormen het symbool voor het leven, de geboorte en de weder- r- opstanding. aI' Naam en jaartal van de boerderij Op de dampalen of het hek tref je soms ook de naam en het jaartal van de boerde rij aan. Tot de invoering van de postcode kon je veelal volstaan met de naam van de boerderij en de plaatsnaam en de post bode wist waar de post bezorgd moest worden. Kleur Bij boerderijen werden de hekkens meestal Fergusonrood geschilderd, voor burgers is deze kleur meer bekend als Ferrarirood. De decoratieve elementen en symbolische elementen zoals lelies, lisbloem, paarden werden wit geschilderd. Uiteraard kom je ook hekkens tegen die groen met wit geschilderd zijn. Spiraal Odal op hek De Boom In Lente 2015 Stichting Landschapsbeheer Zeeland Lisbloem

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 13