Toen ik eind 2007 eigenaar werd van een hectare toekomstig natuurterrein, maakte ik kennis met een indrukwekkende produ cent van biomassa: lisdodde. In de poel die ik november 2008 liet graven, kwam in april 2009 al een jonge lisdodde vanuit de onder wereld naar boven. Binnen een paar jaar tijd, had deze de hele poel overmeesterd. Wie is deze schóne struuke of struinende schurk? Grote Lisdodde De grote lisdodde (Typha latifolia) is een tot ruim 2 meter hoge plant met de karakteris tieke bruine 'sigaar' aan het uiteinde van zijn stengels. De plant bloeit in juni en juli en heeft een voorkeur voor kleine ondiepere wateren. Omdat ze lange stengels hebben en de voortplantingsorganen (in de 'sigaar') zich aan de top bevinden, kunnen lisdodden tot 1,5 meter diep in het water staan. De wortel stokken van de lisdodde vormen een dicht netwerk en groeien weer uit tot nieuwe hal men. Wat eruitziet als aparte lisdodden kan dus goed één enkel individu zijn. Via de wortelstokken is de plant in staat om zich snel te vermeerderen en de waterkant te koloniseren. Hij laat dan weinig ruimte voor andere planten. Een jonge lisdodde kan in een jaar uitgroeien tot een pol met een door snede van drie meter! Verspreiding Als het stuifmeel op de stempels valt, ontwik kelen zich kleine zaden: ongeveer 250.000 per sigaar! Ik heb wel eens een paar buidelmezen aan het werk gezien die de sigaren uitplozen. De zaden worden door de wind verspreid dankzij de haren aan de bovenkant van de zaden. Als het zaadje in het water valt, zor gen de haren ervoor dat het nog even blijft drijven, om nog verder van de ouderplant te komen. Hierna scheurt de vruchtwand open en zinkt het zaadje naar de bodem, waar het kan ontkiemen tot een nieuwe plant. Grote lisdodde Fotograaf: Lucien Calle 12

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 14