Wat te doen Wie lisdodden in zijn vijver of poel heeft is letterlijk 'de sigaar' Alleen met man en macht kun je deze planten bestrijden - als je dat wilt. Ik heb besloten om niets te doen aan de lisdodden in mijn poel; ik heb al gezien dat hij zich uit het midden van de poel terugtrekt. Misschien dat ik komend voorjaar een deel maai. Er ontstaat dan wat openheid voor het onderwaterleven. Wie geen lisdodden in de poel wil, kan deze het beste direct na de ves tiging uittrekken. Wie deze ruige woekeraars wil terugdringen als er al veel staan, kan het beste al vroeg in het voorjaar beginnen met maaien, en dan in de loop van de zomer nog een paar keer. Als de planten in het water staan kan je gebruik maken van een zeis, waarmee ze zelfs onder water nog af te snij den zijn. Als je vee hebt, zullen die graag van de lisdodden langs de kant eten. Drinkpoel Uiterwilgen Biervliet - Foto: Sandra Dobbelaar Op de BBQ Lisdodde wordt ook wel rietsigaar, lampen poetser, kannenwasser of tuitenra(g)ger genoemd. De vele volksnamen geven aan dat de lisdodde voor allerlei zaken gebruikt werd: de lange zachte aar als schoonmaak- borstel om het roet van lampenglazen en dergelijke mee schoon te maken. Het pluis werd gebruikt om kussens en dekbedden mee te vullen, het blad kon als strooisel in de stal worden gebruikt en de aar werd ook wel gedroogd en gedrenkt in olie als fakkel gebruikt. Allerlei delen van de plant zijn ook eetbaar: de jonge scheuten en bladeren in salades, het stuifmeel als bindmiddel en de wortels als bron van zetmeel. Ooit werden de wortelstokken als voedsel verzameld. Je eet ze als aardappel: ze kunnen na schillen wor den gekookt en gebakken of met schil en al op de barbecue. De sigaren zijn mooi om als droogbloem in huis te zetten. Bio-dodde Lisdodde werkt ook als waterzuiveraar. De plant transporteert zuurstof naar de wortels, waardoor rond de wortels een gebied ont staat waarin zich bacteriën kunnen vestigen die zuurstof nodig hebben voor het afbreken van organisch materiaal. Deze zgn. aerobe bacteriën breken met name nitraten, nitrieten en fosfaten af. De lisdodde wordt tegenwoor dig onderzocht als leverancier van bio-ener- gie. Er wordt al snel een opbrengst gehaald van 14 tot 18 ton droge stof per hectare (Teelthandleiding lisdodde, een teelthandlei ding voor lisdodde in Noordoost Friesland, A&W 2014). De Boom In Lente 2015 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 13

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 15