t Door: Nanning Jan Honingh, medewerker SLZ Fotograaf: Peter Meininger De bostulp (Tulipa sylvestris) is inheems in o.a. Zuid- en Zuidoost-Europa. In de 16e eeuw is deze via de handel naar Nederland gekomen; de eerste melding is van 1568. De tulpen werden destijds gekocht en aangeplant op de parkach tige terreinen rond buitenplaatsen. De bostulp wordt daarom gerekend tot de 'Stinzenplanten'. "Stins" is Fries voor stenen huis en op de Friese buitenplaat sen is de bostulp nog vrij algemeen. In Zeeland is de bostulp veel zeldzamer. Op een paar landgoederen die niet zijn geïn undeerd tijdens de oorlog of de waters noodramp komen ze nog voor. De groot ste groeiplaatsen zijn op het bolwerk bij Veere en op de dijk langs het Kanaal door Walcheren. Waarschijnlijk zijn ze daar terecht gekomen toen bij het graven van het kanaal (1870-1873) een aantal buiten plaatsen het veld moest ruimen. De wetenschappelijke en Nederlandse benamingen van de bostulp zijn mislei dend. De Friese benaming 'wylde tulp' is beter; de bostulp bloeit namelijk slecht in de schaduw van bos. Het liefst groeit hij in open grazig terrein. De bostulp heeft een gele tere bloem die bloeit in april- mei. Hij groeit op vochtige, voedselrijke kleiige grond. De bostulp maakt onder grondse uitlopers waar aan het einde ervan nieuwe bolletjes worden gevormd. Zo verspreidt de bostulp zich. Door de bodem te beroeren door spitten en woe len, kan een kwijnende populatie bostul- pen weer op gang worden geholpen. Aangestoken door de beginnende bos- y tulpengekte is SLZ in 2014 bij wijze van proef begonnen met het winnen van bolletjes op de grootste bekende plekken. Dat was geen gemakkelijk karwei, want de planten waren al afgegraasd en in de vegetatie onvindbaar. Inmiddels komen de eerste gewonnen bostul- penbollen in het proefveld boven de grond. We proberen de pachter zover te krijgen dat hij het bollenveldje op het bolwerk van Veere tijdelijk uit de begrazing haalt. Op de plek langs het kanaal hebben we laat in het jaar gemaaid, om de uitlopende bollen dit voor jaar ruimte en licht te geven. In 2015 willen we hier de grond bewerken en nieuwe bolletjes winnen. Omdat we geen subsidie van de beleidsmakers krijgen, gaan we met deze bol len de markt op. In juni-juni dit jaar gaan we bolletjes opspit- ten, pellen en drogen. In het najaar novem ber-december willen we de bolletjes op nieu we plaatsen planten. We zoeken historisch en ecologisch geschikte plaatsen, waar een goed beheer de bostulp kan helpen uitbreiden. We willen de bollen tegen kostprijs aanbieden. De concurrentie met moderne bostulpen- kwekers gaan we niet aan; wel kunnen we de oorspronkelijke en Zeeuws ingeburgerde bostulp aanbieden! Interesse? Neem contact op met SLZ. Bronnen: Bostulp in Zeeland, een stinzenplant in de verdrukking, Peter Meininger 2014, Het Blad, nr. 76 mei 2014 - Floron. Tulpenmanie, Wikipedia 2015. Stinzenflora in Fryslón: spitten in het verleden, Landschapsbeheer Friesland.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 19