Paradijsvogels: Fransewegje Door: Huib de Ligt en Rita van der Zee In juni 1995 passeerden wij de etalage van een makelaar in Zierikzee. Omdat we op zoek waren naar een bouwkavel op Schouwen-Duiveland wierpen we een blik op het aanbod. Er werden 3 percelen aangeboden. De grootste trok onze aan dacht: 12.000 m2. Het leek ons veel. De dame in het kan toor meldde: "Als u het niet gelooft, dan moet u zelf maar gaan kijken". We reden naar Noordgouwe om het met eigen ogen te aanschouwen. Een week later waren we de voorwaardelijke eigenaren van een weiland aan de rand van het dorp. De ontbindende koopvoorwaarde zou in werking treden als de toenmalige Gemeente Brouwershaven ons onver hoopt geen bouwvergunning zou ver lenen. In ons 17e eeuwse huisje met postzegel- tuin in de Zierikzeese binnenstad had den we het idee opgevat voor een nieuw project: een energiezuinig houten huis bouwen met voldoende grond om in een natuurlijke omgeving een zekere mate van zelfvoorzienendheid na te streven. Onze eerste bouwplannen werden door welstand afgewezen, maar nadat we gezags getrouw het flauw hellende vegetatiedak hadden ingeruild voor een puntdak met rode dakpannen kwam alles goed. Het wachten op de bouwvergunning gaf ons tijd om na te denken over de inrich ting van het perceel. We maakten een schets en legden deze voor aan Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Op 22 februari 1996 stonden we met Rudie Geus van SLZ in ons lege, bevroren weiland. Hij werkte het plan uit dat in het daaropvolgende jaar werd uitgevoerd. Ruim veertig knotwilgen langs de sloot. Twee hakhoutbosjes, één met 5 verschillende wilgensoorten, het andere met zomereik en es. Natuurlijk was er ruimte voor een boomgaard. Hoogstammen, waaronder oude Zeeuwse rassen, die ons nu al vele jaren prachtig fruit opleveren. De jaarlijkse afspraak bij de mobipers voorziet een groot deel van het jaar in onze vruchtensapbehoefte. De aanplant van vier veredelde walnoten en een vijftigtal hazelaars was ook een uitstekende keus. De oogsten rechtvaardigden zelfs de aanschaf van een Piteba oliepersje. Tezamen met de aanleg van enkele windsin- gels met ecologische erfbeplanting kwam

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 20