het totaal aantal te planten bomen en strui ken op ruim 1.100. Door familie en vrienden uit te nodigen voor een bezichtiging annex boomplantdag kon het gebeuren dat vrij wel al het plantgoed op 1 dag verwerkt werd. Een centraal punt in de tuin is de veedrink put. Het dijkje dat werd aangelegd met de vrijkomende grond geeft beschutting. Het is een heerlijke plek om in alle rust de tal rijke amfibieën, waterjuffers en libellen te observeren. Om de gedachte van (enige) zelfvoorzie- nendheid verder kracht bij te zetten legden we een moes- en kruidentuin aan en plaats ten we een plantenkas. Onze vooronderstelling dat het aangenaam wonen zou zijn in een houten huis bleek te kloppen. Hout doet iets met sfeer en atmosfeer. Na enkele jaren zette de groei ende hakhoutopbrengst ons ertoe aan om een speksteenkachel aan te schaffen. Deze verhoogde het comfort en decimeerde het gasverbruik. Om de energieprestatie van het huis verder te verbeteren plaatsten we in 2001 een eerste set zonnepanelen, gevolgd door een zonneboiler en later nog eens 12 pv- pane len. Hierdoor is, per saldo, onze productie van elektriciteit hoger dan het verbruik. De veldjes tussen de aanplant trokken de aandacht van mensen die nog een grazer over hadden. Gevoelig voor argumenten als, "anders gaat ie naar de slager", lieten wij ons overhalen tot de adoptie van enkele pony's en schapen. De inbreng van SLZ stopte niet bij het ont werp. Door ons onderhoudsabonnement zijn de hoogstamfruitbomen in goede handen. Het knotten van de wilgen, het terugzetten van de hakhoutbosjes en de aanleg van houtrillen gebeurt in samen werking met SLZ, de werkgroep Actief Terreinbeheer en de Jeugd Natuur- en Vogelwacht. Sinds 2012 aanschouwen we het geheel ook vanuit een nieuwe aanbouw; glas over de breedte en tot in de nok levert prachtig licht en uitzicht op. Telescoop en verrekij ker zijn altijd binnen handbereik. En als er dan een (1) keer, net voor het invallen van de duisternis, een vlucht kraanvogels laag over de boomtoppen scheert, dan heb je even niets te wensen. Ten slotte het werk. Het houdt, net als het hout,nooit op!

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 21