(K^^SPÏ. WF$Ew*i Vrijwilliger in de picture: Bas de Maat Door: Pieter Voets, medewerker SLZ Bas de Maat is 23 jaar oud en woont in Altena (nee niet het land van Altena maar een gehucht onder de rook van Hoek). Bas is actief binnen Natuurbeschermingsvereniging 'De Stelkluut' en is sinds kort coördinator van de Werkgroep Landschapsbeheer of te wel de knotgroep. Een interview met een enthousiaste natuurliefhebber. Bas, dit interview houden we nu op kantoor van Het Zeeuws Landschap (HZL) omdat je daar nu werkt. Wat doe je daar? Bij HZL heb ik mijn afstudeerstage voor de opleiding Bos- en Natuurbeheer met de afstudeerrichting Natuur- en Landschapstechniek uitgevoerd. Deze afstudeerstage ging over het broedsucces van de Grauwe gans en de Canadese gans in het Verdronken land van Saefthinghe. De komst van de vos en het overspoelen van nesten zorgen er voor dat de ganzen nauwelijks broedsucces hebben. Na mijn opleiding ben ik in tijdelijke dienst geko men bij HZL en heb een folder gemaakt over de mogelijke komst van de Otter en Bever naar Zeeland. De folder is vooral bedoeld voor beleidsmakers en natuuror ganisaties zodat ze voorbereid zijn op de komst van deze dieren. Nu ben ik aan de slag gegaan met de opdracht om beheer- maatregelen die in de verschillende gebieden plaatsvinden in een digitaal beheersysteem in te voeren. Je hebt een groene opleiding gedaan en hebt van de natuur ook je werk gemaakt. Daarvoor deed je al vrijwilligerswerk. Hoe is dat zo gekomen? Ik had de vraag al een beetje verwacht. De^ Steltkluut kwam ooit bij ons thuis om de wil gen te knotten. We woonden daar nog maar pas en er was veel achterstallig onderhoud dus daarom werd de hulp van De Stelkluut ingeroepen. Dat moet ergens in 2002 geweest zijn. Er is nog een foto van die dag waar ik ook opsta. Ik heb toen meegewerkt en ben d-ie^ dag ook nog mee geweest toen ze nog op- ee-n andere-kJ-us-gragen werken. Vanaf toen ben - ik meegegaan metde-knotploeg en later ook-' bij Gaaien (Jeugdgroep SteJtRluut) waarvar ik later met een paar anderen de trekker wa eze groep gestopt. De leden wer den ouder en er kwamen geen nieuwe men sen bij hoewel we er alles aan gedaan hebben om nieuwe mensen er bij te krijgen. En op een gegeven gevraagd om coördinator te worden? Ja, Lucien (destijds coördinator van de knot groep) heeft me destijds gevraagd of ik coör dinator wilde worden omdat hij een opvolger zocht vanwege drukte. Ik ben wel één van de fanatieke deelnemers vandaar dat Lucien het aan mij vroeg. Toen was dat nog niet zo handig omdat ik nog studeerde en op kamers zat en dan verplicht zou zijn elk knotweekend naar huis te komen. In het laatste jaar van mijn opleiding woonde ik weer thuis omdat ik toen in Zeeland stage liep. Lucien vroeg het in die tijd nogmaals en toen heb ik "ja" gezegd. Het eerste jaar heb ik het samen met Lucien gedaan om ervaring op te doen. Vanaf dit knotseizoen heb ik het echt overgenomen.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 22