De Boomkikker Bijzondere alledaagse planten en dieren op en rond het Zeeuwse erf: Door: Theo Aernoudts, medewerker SLZ Afgelopen 15 jaar is er veel energie gesto ken in de aanleg en het herstellen van boomkikkerbiotopen. Naar het zich nu laat aanzien met succes. De boomkikker weet zich inmiddels aardig te verspreiden aan de westzijde van de gemeente Sluis. De nieuw aangelegde natuur ten behoe ve van de boomkikker mag een succes genoemd worden. Ondanks deze enthousiaste geluiden is er toch nog enige terughoudendheid op zijn plaats want de vraag is of de boomkikkerpopulatie genetisch sterk genoeg is om te overleven. In 2010 was het aantal roepende boomkikkers rond de kern van Aardeburg gedaald naar 50 stuks. Uit onderzoek afgelopen jaren blijkt de reproductie in het kerngebied Aardenburg het behoorlijk te laten afwe ten. Dit zou het gevolg kunnen zijn van genetische verarming. Als er onvoldoende genetische variatie is in een kleine popu latie, is deze erg kwetsbaar bij eventuele calamiteiten. Het gevolg van inteelt kan zijn een afnemend voortplantingssucces en lagere groeisnelheden en dus worden ook de overlevingskansen kleiner. Enkele jaren geleden is er wel wat genetisch onderzoek verricht onder boomkikkers in Retranchement, Cadzand en Aardenburg, echter onvoldoende om daar conclusies uit te kunnen trekken. De boomkikkers zijn pionierssoorten die zich goed ontwikkelen in nieuw aangelegde natuurgebieden. Als er nog regelmatig nieuwe gebieden op de juiste wijze worden ingericht ten behoeve van de boomkikker dan kun nen we er wel vertrouwen in hebben dat de boomkikker behouden blijft in West Zeeuws- Vlaanderen. De hoop is nog steeds gevestigd dat de boomkikkers de gebieden die nabij St. Kruis en bij de Plate in de Passageulepolder, nog zullen her koloniseren. Het gebied rond Driewegen tussen Hoofdplaat en Biervliet ligt vooralsnog niet binnen het bereik van de hui dige boomkikkerpopulatie om dit gebied na 20 jaar opnieuw te bevolken. Landschapsontwikkelingsplan De provincie Zeeland heeft uit het investe ringsbudget landelijk gebied geld van het rijk om nog 1100 ha grond aan te kopen of te ruilen en vervolgens in te richten om het natuurnetwerk voorheen ecologische hoofd structuur te realiseren. Momenteel wordt er hard gewerkt aan een landschapsontwikke lingsplan voor de wallen van Sluis waar ook aandacht wordt besteed om het leefgebied voor de boomkikker rond Sluis te versterken. Wat kunt u als particulier doen ten behoeve van de boomkikker In sommige gevallen zou ik eerder zeggen want u niet moet doen voor de boomkikker. Een erg proper erf is minder interessant voor de boomkikker. Deze gedijt juist op een erf waar er ruimte is voor kruiden die mogen 22

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 24