Ik monitor, jij/zij monitort, wij torren moni? Hoewel ik dit woord regelmatig schrijf achter mijn monitor, heb ik het voor dit stukje nog maar eens nagezocht. Het Latijnse "monitor" betekent: 'hij die herinnert aan, waarschuwt, adviseert', een afleiding van monére 'herin neren aan, manen, waarschuwen'. Gelukkig! Een monitor is in wezen nog een 'iemand' in plaats van een apparaat of machine. SLZ monitort ook. SLZ monitort wandel paden, knotwilgen en hoogstamfruitbo- men. Wij monitoren plantensoorten op de dijken en velden die we maaien. We monitoren vleermuizen op kerkzolders en in bunkers, akker- en weidevogels, heikikkers en hagedissen en binnenkort ook kamsalamanders. Begin maart is de cursus amfibieën van start gegaan, waarmee we hopelijk mensen vinden die in Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland het vóórkomen van kamsalamanders en andere amfibieën willen monitoren. Wat is monitoren eigenlijk en waarom is het nodig? Monitoren is in het natuur en landschapsbe heer het regelmatig kijken naar bijvoorbeeld plant- of diersoorten. Je begint met een inventarisatie, een eenmalige actie waarbij je bijvoorbeeld probeert vast te stellen of er vleermuizen op een kerkzolder zitten. Als je ze dan tegenkomt noteer je aantallen, keutel plaatsen en je bekijkt de mogelijkheden voor vleermuizen om in- en uit te vliegen. Het is mogelijk om hier en daar wat aan de zolder voor vleermuizen te verbeteren. Daarna kom je regelmatig terug om aantallen te tellen en te bekijken of je maatregelen hebben 24

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 26