Maar vrijwilligers kunnen niet alles. SLZ wil de komende jaren ook particulieren inschakelen bij het monitoren van bijvoorbeeld uilen in de nestkast of amfibieën in hun drinkput. Zij weten als geen ander wat er zich op hun erf en terrein afspeelt en voorkomt. Door hun gegevens bij te houden en door te geven besparen ze vrijwilligers met een heel groot monitoringsgebied veel tijd. Door het organi seren van cursussen en informatiebijeenkom sten en het beschikbaar stellen van materiaal wil SLZ stimuleren dat particuliere eigenaren aan het monitoren slaan. Op www.natuurwerkzeeland.nl staan moni- toringsklussen van o.a. SLZ vermeld. Loop de vacatures en klussen maar eens door. Speciale kennis van soorten is natuurlijk handig, maar een goede monitor leert altijd bij! Er is wel een nadeel aan dit hele monitorings- verhaal. De SLZ-medewerkers raken steeds meer binnen aan hun monitor gekluisterd. geholpen. Met die ken nis en ervaring kun je je maatregelen verbeteren en je kunt beleidsma kers waarschuwen door te melden dat sommige vleermuizen steeds verder getalsmatig achteruit gaan en maatregelen nog steeds noodzakelijk zijn. De over heid vraagt om monito- ringsgegevens, zodat men kan zien of de subsidie wel goed wordt besteed. Monitoren is een tijdroven de en daarom dure klus. Omdat SLZ zelf geen eigen terreinen heeft die regel matig worden gemonitord, zijn we afhankelijk van andere mensen die gegevens doorgeven. Soms maken we gebruik van gegevens die door vrijwilligers van vogel- en plan tengroepen zijn verzameld. Zo houden mensen van de uilenwerkgroep al jaren bij hoeveel broedgevallen er zijn van de kerkuil. Voor de ransuil heeft SLZ echter initiatief genomen om te kijken hoe het met de ransuilen in Zeeland is gesteld. Daarvoor zijn op dit moment nieuwe vrij willigers actief. Behalve het monitoren van planten- en diersoorten zoekt SLZ ook monitors die kleine (cultuur-historische) landschap selementen in kaart brengen en regel matig polshoogte nemen. Mogelijk gaat SLZ in 2016 ook een netwerk van vrijwil ligers opzetten om akker- en weidevo gels, akkerkruiden e.d. te monitoren in opdracht van agrarische collectieven. De Boom In Lente 2015 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 25

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 27