De Bomenbuurt 's-Gravenpolder Foto: Jozien Hoogerheide 25 Jaar Bomenbuurt 's-Gravenpolder Op zaterdag 24 januari 2015 jl. hebben wij weer gesnoeid met de bewoners grenzend aan de hoogstamboomgaard achter onze huizen te 's-Gravenpolder en het 25-jarig bestaan gevierd van deze Bomenbuurt. Stichting Landschapsbeheer Zeeland ver raste ons met heerlijk gebak bij de koffie. We vinden het allemaal enorm fijn dat deze boomgaard, een uitgespaard restant van een groot complex boomgaarden in Buitenleven, met medewerking van de Gemeente Borsele en SLZ blijft bestaan. Deze boomgaard is een afgesloten terrein maar met medewerking van de pachter kunnen we elk jaar de bomen snoeien. Er staan een 40 tal hoogstam- fruitbomen, waarvan een groot deel nog oude (60-80 jaar) exemplaren. Die krijgen we nooit klaar op een zaterdagochtend. De doordeweekse hoogstamfruitploeg van SLZ doet daarna het verdere snoeiwerk vooral in de hoge oude bomen. Daarna komt de gemeente het snoeihout weghalen of ver snipperen, zodat de schapen weer kunnen grazen in de boomgaard. In het begin werden alle mensen om te komen snoeien door ons uitgenodigd via een briefje in de brievenbus. Maar met de opkomst van het digitale tijdperk wordt dit gedaan via de e-mail want alle deelnemers hebben tegenwoordig een e-mailadres. Dit email-bestand hebben we samen met Clif Hoogerheide opgezet. We hebben nu jaar lijks gemiddeld 14 deelnemers en ook hun wat oudere kinderen helpen lekker mee, want jong geleerd is oud gedaan. De eerste 20 jaar hadden we een hogere opkomst, soms wel 20 deelnemers. Door verschil lende oorzaken, verhuizen en het ouder worden van de deelnemers, ging het aantal naar beneden. De laatste jaren zitten we gelukkig weer in de lift wat het aantal deel nemers betreft. De bewoners rondom deze boomgaard genieten van dit stukje erfgoed en ieder voorjaar van de prachtige bloe sempracht van de hoogstamfruitbomen, dus hebben er wat voor over om het in stand te houden. Zo zie je maar dit woord bestond toen nog niet maar we doen al 25 jaar aan bewonersparticipatie. Ton de Koning, Bomenbuurt 32

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 34