mm Ieder dorp zijn Dit jaar starten we bij SLZ met een nieuw project rondom bewonersparticipatie en toe gankelijke hoogstamboomgaarden bij dorpen: "Ieder dorp zijn hoogstamboomgaard". In dit project zoeken we met name samenwerking met dorpsraden en andere bewoners- groepen voor het realiseren of opknappen van een hoogstamboomgaard in of bij het dorp. Deze boomgaard kan uitgroeien tot een groene ontmoetings- en belevingsplek voor het dorp waar diverse buitenactiviteiten kunnen plaatsvinden. Het project is gericht op participatie van bewoners, waarbij de regie deels bij de bewoners ligt. Het aanplanten of opknap pen van de boomgaard vindt plaats door de bewonersgroep onder deskundige begeleiding van SLZ. Ook het toekom stige onderhoud kan door de bewoners worden uitgevoerd. In de boomgaard kunnen door het dorp activiteiten wor den georganiseerd in samenwerking met SLZ. Hierbij kun je denken aan excur sies, kennisdagen, events, picknicks. We mikken met name op openbare dorps boomgaarden, maar ook particuliere boomgaarden kunnen meedoen, mits ze minimaal 1x per jaar worden opengesteld. De hoogstamboomgaarden in de dorpen kun nen uitgroeien tot een paradijsje voor velen: Voedselparadijs: eten voor vele soorten van mens tot dier. Stilteparadijs: rust en ruimte, zingende vogels Schuilparadijs: verstopplek voor dieren, insecten, planten en mensen: voor elkaar of voor de regen Toekomstparadijs: door oude rassen hoogstamfruitbomen te koesteren kunnen we deze typisch oude Zeeuwse rassen bewaren. 2

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 4